Ολυμπιακός Β' - Τρίκαλα 2-0: Ο Φορτούνης είναι εδώ... αγριεμένος και δυνατός!

Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός Β’ στη Super League 2, επικρατώντας των Τρικάλων με 2-0, όμως το πιο σημαντικό ήταν η επιστροφή του Κώστα Φορτούνη μετά από 263 ημέρες!

Ο Έλληνας μέσος δήλωσε βροντερό “παρών” με την επιστροφή του στην αγωνιστική δράση μετά από το σοβαρό τραυματισμό που είχε υποστεί στην προετοιμασία του καλοκαιριού, όταν είχε πάθει για δεύτερη φορά στην καριέρα του ρήξη χιαστού. Εδώ και καιρό έχει επιστρέψει στις προπονήσεις του Ολυμπιακού και αποφασίστηκε να παίξει για λίγο στη δεύτερη ομάδα, έτσι ώστε να πάρει… μπροστά!

Ένα ημίχρονο του ήταν αρκετό!

Η ποιότητα του Φορτούνη είναι τεράστια και με το… καλημέρα στο ματς κόντρα στην ομάδα της ιδιαίτερης πατρίδας του, τα Τρίκαλα. Αμέσως από τα πρώτα λεπτά άρχισε να θυμάται τα δικά του! Στο 19′ απείλησε με ένα σουτ έξω από την περιοχή όμως ο τερματοφύλακας Αγριμάκης μπλόκαρε σταθερά!

Λίγα λεπτά μετά, στο 23′, προειδοποίησε ξανά τον αντίπαλο του… Ωραία ατομική ενέργεια του Έλληνα μέσου, πέρασε δύο παίκτες μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ που έκανε κατέληξε άουτ.

Και στο 25′ ήρθε το δικό του 1-0! Έκλεψε την μπάλα μπήκε στην περιοχή και με πλασέ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση! Στο 38′ ήταν η τελευταία φάση του ματς, όταν ο Φορτουνης άνοιξε δεξιά στον Μαυρουδή, εκείνος έκανε τη σέντρα και η προσπάθεια του Πινακά κατέληξε άουτ. Έτσι έμεινε το 1-0 με τον Φορτούνη και έληξε το πρώτο μέρος.

Ένας αλάνθαστος Φορτούνης!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φορτούνης δε βγήκε στο γήπεδο, ήταν εξαρχής προγραμματισμένο να παίξει για ένα ημίχρονο έτσι ώστε να δοκιμάσει τις δυνάμεις του. Σε αυτό το ένα ημίχρονο όμως τα έκανε όλα σωστά! Έκανε τις μπαλιές του, έβγαζε την ομάδα του μπροστά, απείλησε τρεις φορές και στη μια απ’ αυτές έβαλε και το μοναδικό γκολ του πρώτου ημιχρόνου!

Με δέκα από νωρίς ο Ολυμπιακός και γκολάρα Αποστολόπουλου

Το δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε τόσο ιδανικά για τον Ολυμπιακό Β’, αυτό γιατί στο 52′ έμεινε με δέκα παίκτες! Αυτό γιατί αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μαυρουδής!

Για αυτό και ο Ιμπαγάσα… θυσίασε τον Μαρίνο να βάλει τον Νίκολιτς να καλύψει το δεξί άκρο της άμυνας, έτσι ώστε να μην αντιμετωπίσει αμυντικά προβλήματα η ομάδα του Πειραιά. Τα Τρίκαλα από την πλευρά τους δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα.

Αντιθέτως μάλιστα ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που βγήκε μπροστά και στο 68′ είχε δοκάρι ο Πινακάς! Και λίγο μετά, στο 72′ ο Αποστολόπουλος σημείωσε ένα ωραίο γκολ. Πήρε την μπάλα από τ’ αριστερά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή και με σουτ από πλάγια θέση έκανε το 2-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα!

Ολυμπιακός Β (Ιμπαγάσα): Στουρνάρας, Ξενιτίδης, Αποστολόπουλος, Καρμπόβνικ, Μπαγκαλιάνης, Φορτούνης (46′ Λιάτσος), Καλογερόπουλος, Μαυρουδής, Μαρίνος, Αλ – Καχτάνι (46′ Τσέλιος), Πινακάς.

Τρίκαλα (Καβακάς): Αγριμάκης, Μανίσογλου, Ριζογιάννης, Ευθυμίου (33′ λ.τ Μυλόπουλος), Ιωαννίδης (63′ Γκοβίνας), Σανδραβέλης, Ντιαλόσι, Νιάρος, Κεχαγιάς, Πέλκας, Ελευθεριάδης.