Ίντερ - Λίβερπουλ 0-2: Το Μιλάνο είναι κόκκινο, η Ευρώπη είναι δική της!

Μεγάλη νίκη για τη Λίβερπουλ μέσα στο Μιλάνο απέναντι στην Ίντερ με 2-0 και πήρε το προβάδισμα για πρόκριση στους «8» του Champions League, ενόψει της ρεβάνς στην Αγγλία!

Τι και αν η Ίντερ έδειχνε να έχει τον έλεγχο του ματς, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ ήταν αυτή η οποία έφυγε νικήτρια από την Ιταλία και μάλιστα με ένα «καθαρό» σκορ, αφού δε δέχτηκε ούτε γκολ!

Οι Άγγλοι ναι μεν δεν έφτασαν σε υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά το παιχνίδι νίκησε ο Γιούργκεν Κλοπ στην… σκακιέρα του γηπέδου, απέναντι στον Σιμόνε Ινζάγκι! Ιδιαίτεραο στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, η Ίντερ έδειχνε να είναι στα… πάνω της, αλλά ο Γερμανός τεχνικός της Λίβερπουλ τόλμησε να βγάλει έξω, από το ημίχρονο τον Ζότα και τον Μανέ στη συνέχεια και με την είσοδο του εκρηκτικού Ντίαζ, αλλά και του Χέντερσον ο οποίος «έδεσε» το κέντρο, κατάφερε να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού.

Η Λίβερπουλ τις φάσεις, η Ίντερ το δοκάρι!

Μπορεί να μην είδαμε γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είδαμε τις δύο ομάδες να… ψάχνονται στις επιθέσεις και να προσπαθούν να δημιουργήσουν κενούς χώρους. Από την άλλη όμως καιοι άμυνες αντίστοιχα ήταν καλά στημένες και τα κενά αυτά ήταν λίγα.

Βέβαια η Ίντερ δεν ήταν και τόσο σταθερή πίσω, αφού τα έκανε τα λάθη της, χωρίς όμως η Λίβερπουλ να τα εκμεταλλευτεί. Οι Άγγλοι ήταν αυτοί οι οποίοι είχαν την μπάλα στα πόδια τους και τις περισσότερες τελικές στο πρώτο μέρος (3-8), όμως η Ίντερ είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία.

Αρχικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί οι οποίοι απείλησαν πρώτοι με το σουτ του Λαουτάρο στο 5′, το οποίο κατέληξε ελάχιστα άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε στο 14′ η κεφαλιά του Μανέ από εκτέλεση φάουλ του Ρόμπερτσον.

Δύο λεπτά μετά η Ίντερ είχε τεράστια ευκαιρία για το γκολ! Σέντρα του Πέρισιτς από τ’ αριστερά, ο Τσαλχάνογλου έκανε το κοντρόλ και σούταρε από πλάγια θέση αριστερά, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Άλισον!

Στη συνέχεια η Λίβερπουλ πίεσε τους Ιταλούς, χωρίς όμως να αλλάζει κάτι και έτσι έμεινε το 0-0 στο ημίχρονο.

Η Λίβερπουλ έδωσε την μπάλα και το έκανε 0-2!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ίντερ είχε μπει… φορτσάτη! Έπαιζε τη Λίβερπουλ στο μισό γήπεδο για το πρώτο τέταρτο, όποτε και ο Γιούργκεν Κλοπ έκανε αλλαγές με τον Ντίαζ να είναι ένας απ’ αυτούς που μπήκε. Ο Ντίαζ για περίπου δέκα λεπτά κατάφερε να «κουβαλήσει» την μπάλα και να βγάλει τη Λίβερπουλ από τα καρέ της.

Αυτό όμως δεν κράτησε και τόσο, αφού η Ίντερ πίεσε ξανά και είχε την μπάλα στα πόδια της, χωρίς βέβαια να απειλήσει ιδιαίτερα τον Άλισον.

Η Λίβερπουλ όμως βρήκε τον τρόπο όχι απλώς να απειλήσει, αλλά και να σκοράρει κιόλας!

Από δύο στημένες μπάλες κατάφερε να φτάσει στο 0-2 του αγώνα! Στο 75′ ο Ρόμπερτσον εκτέλεσε το κόρνερ και ο Φιρμίνο παρά το γεγονός πως ήταν με την πλάτη στο τέρμα και σε πλάγια θέση, μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά και να στείλει την μπάλα εκεί όπου δεν μπορούσε να κάνει τίποτα ο Χαντάνοβιτς και έτσι έγινε το 0-1 στο ματς, κόντρα στη ροή του αγώνα!

Στο 80′ ο Πέρισιτς είχε ένα καλό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ και στο 83′ η Λίβερπουλ και πάλι μετά από στημένη μπάλα έφτασε στο 0-2! Εκτέλεση φάουλ από πλάγια δεξιά και μετά από φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στα πόδια του Σαλάχ ο οποίος περίπου από το ύψος του πέναλτι έκανε το γυριστό πλασέ, η μπάλα βρήκε στον Μπρόζοβιτς και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2 της Λίβερπουλ και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν, αφού η Ίντερ έπεσε και αγωνιστικά και ψυχολογικά.

Ίντερ (Σ. Ινζάγκι): Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι (87′ Ρανόκια), Πέρισιτς, Ντάμφρις (87′ Νταμιάν), Βιδάλ (87′ Γκαλιαρντίνι), Τσαλχάνογλου, Μπρόζοβιτς, Τζέκο, Λαουτάρο (70′ Σάντσες).

Λίβερπουλ (Γ. Κλοπ): Άλισον, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Αλεξάντερ Άρνολντ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο (59′ Χέντερσον), Τιάγκο (86′ Μίλνερ), Έλιοτ (59′ Ντίαζ), Σαλάχ, Ζότα (46′ Φιρμίνο), Μανέ (59′ Κεϊτά).