Ιβάν Γιοβάνοβιτς: «Πρέπει να καλύψουμε το χαμένο έδαφος»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ιβάν Γιοβάνοβιτς μίλησε στην κάμερα της Cosmote TV, μετά την άνετη επικράτηση της ομάδας του με 3-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης στην Ριζούπολη.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ιβάν Γιοβάνοβιτς μίλησε στην κάμερα της Cosmote TV, μετά την άνετη επικράτηση της ομάδας του με 3-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης στην Ριζούπολη για τον εξ’ αναβολής αγώνα της 14ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Σέρβος τεχνικός μίλησε για την απόδοσή της ομάδας του και στην διαφορά στον τρόπο παιχνιδιού της στα δύο ημίχρονα του αποψινού αγώνα ενώ δήλωσε ικανοποιημένος από την ομάδα του στα δύο τελευταία παιχνίδια.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Ιβάν Γιοβάνοβιτς:

Για την νίκη στον αποψινό αγώνα:

«Σίγουρα ήταν δύσκολο παιχνίδι. Ο Απόλλων έχει άλλους στόχους από μας, αλλά έχει δείξει τι μπορεί να κάνει στην έδρα του στο πρωτάθλημα με όλους τους αντιπάλους. Νομίζω πως ξεκινήσαμε πολύ καλά και πολύ σοβαρά το πρώτο μέρος. Είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας, αναπτύσαμε γρήγορα το παιχνίδι, δημιουργήσαμε αρκετά προβλήματα. Μπορεί τα γκολ να ήρθαν από πέναλτι, όμως γενικότερα η αγωνιστικότητα και η ευκολία με την οποία αναπτύσσαμε το παιχνίδι μας στο πρώτο ημίχρονο έδειξαν πόσο καλή ήταν η απόδοσή μας. Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Απόλλων έπρεπε να ρισκάρει και να πιέσει περισσότερο. Εμείς δεν είχαμε τον τρόπο παιχνιδιού του πρώτου μέρους, όμως στο τρανζίσιον ήμασταν αρκετά επικίνδυνοι, κάναμε αρκετές ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να είχαμε τελειώσει το ματς πιο νωρίς, αλλά δεν κάναμε γκολ τις φάσεις μας. Εμένα πάντως η γενική εικόνα με άφησε ικανοποιημένο. Δεύτερο παιχνίδι σε πολύ σύντομο διάστημα και σημαντική νίκη».

Για το τι σημαίνει η νίκη αυτή για την ψυχολογία της ομάδας:

«Με τα αποτελέσματα που είχαμε το τελευταίο διάστημα φτάσαμε να είμαστε με την πλάτη στον τοίχο. Μία μεγάλη ομάδα πάντα πρέπει να έχει ψυχολογία ανάλογη του μεγέθους της, ώστε μ’ αυτή να καταφέρει όταν τα πράγματα δεν είναι καλά να γυρίσει την κατάσταση και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα. Και στα δύο παιχνίδια αυτό που με ικανοποίησε ήταν πως είχαμε περιόδους που παίξαμε όπως πρέπει να παίζουμε και είχαμε και αρκετές ευκαρίες. Πρέπει να συνεχίσουμε έτσι. Το πρόγραμμα είναι έτσι που κάθε τρεις μέρες έχουμε παιχνίδια επομένως δεν υπάρχει χρόνος ούτε για προπόνηση ούτε για ξεκούραση. Πρέπει να καλύψουμε το χαμένο έδαφος των τελευταίων αγώνων».