Europa League: «Καρπαζιά» της Ρέιντζερς στη Ντόρτμουντ , «βήμα» πρόκρισης για Σερίφ και Μπέτις

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στις αναμετρήσεις του Europa League

Η Ρέιντζερς ήταν καταιγιστική κόντρα στην Ντόρτμουντ, την οποία «κατεδάφισε» εκτός έδρας με σκορ 4-2, κάνοντας ένα τεράστιο βήμα για την πρόκριση στους «16» του Europa League. Στα άλλα ματς, Σερίφ και Μπέτις «πήραν» σημαντικές νίκες κόντρα σε Μπράγκα και Ζενίτ αντίσοτιχα.

H Nτόρτμουντ θέλησε από νωρίς να απειλήσει, ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή του ματς ανήκει στην Ρέιντζερς. Στο 8ο λεπτό ο Μπάρισικ αφού πήρε μια έξοχη πάσα, έκανε ένα χαμηλό σουτ προς το κέντρο της εστίας, με τον Κόμπλε να τον σταματά.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετική ευκαιρία, με τον Μαλέν να κάνει μια καλή κούρσα και να παίρνει μια πάσα ακριβείας, κόβωντας τη άμυνα στα δύο. Θα είχε πιθανότατα βρεθεί σε θέση για γκολ, αλλά οι παίκτες της Ρέιντζερς τον έκοψαν έγκαιρα.

Οι Γερμανοί, αν και πίεζαν αρκετά δεν κατάφεραν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Τα λάθη όμως πληρώνονται και οι Σκωτσέζοι μέσα σε τρία λεπτά «πάγωσαν» την Ντόρτμουντ.

Πρώτα ο Ταβερνιέ στο 38′ και έπειτα ο Μορέλος στο 41′, έστειλαν τις ομάδες στα αποδυτήρία με σκορ 0-2.

Γκολ με το… καλημέρα είχε το δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 3-0 και την Ντόρτμουντ να «απαντά» άμεσα με τον Μπέλιγχαμ, ο οποίος έστειλε ένα σουτ-κεραυνό στο αριστερό δοκάρι της εστίας.

Ασταμάτητη ήταν η ομάδα της Σκωτίας, η οποία δεν άφησε περιθώρια στους Γερμανούς να χαρούν, αφού στο 55′ ο Μορέλος με ένα εντυπωσιακό γκολ έκανε το 4-1.

Σαν να μην ήταν αρκετά τα τέσσερα γκολ, η Ρέιντζερς έφτασε κοντά στο 5-1 στο 66′, με τον Αρίμπο να στέλνει την προσπάθειά του έξω από το δεξί δοκάρι.

Η Ντόρτμουντ δεν κατέθεσε τα… όπλα. To σουτ του Τίγκες στο 70′ πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι, ενώ στο 88′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-4, χάρη στον Γκερέιρο. Ο άσος των Γερμανών, πήρε μια έξοχη πάσα στο όριο της περιοχής και «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα, στην αριστερή γωνία της εστίας.

Τα τελευταία λεπτά του ματς, αν και η Ντόρτμουντ πίεσε αρκετά, δεν μπόρεσε να «σταματήσει» τους Σκωτσέζους, οι οποίοι ήταν καταιγιστικοί.

Σερίφ Τιράσπολ – Μπράγκα 2-0

H Σερίφ των Αθανασιάδη και Κολοβού αποτελεί την μεγάλη έκπληξη της φετινής διοράγνωσης. Η ομάδα από την Μολδαβία επικράτησε εύκολα της Μπράγκας. Την αρχή έκανε ο Τιλ στο 43′, ο οποίος δεν μπορούσε παρά να ευστοχήσει από την άσπρη βούλα.

Αν και η Μπράγκα προσπάθησε να απειλήσει, η Σερίφ δεν άφηνε πολλά περιθώρια. Το τελειωτικό «χτύπημα» ήρθε στο 82′, όταν ο Τραορέ με εντυπωσιακό γκολ, αφού βγήκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο κίπερ, διαμόρφωσε το τελικό 2-0, δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Ζενίτ – Μπέτις 2-3

«Πλούσιο» θέαμα και πολλά γκολ επεφύλασσε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Ζενίτ και την Μπέτις. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ροντρίγκες, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Χοσέ έκανε το 2-0.

Η Ζενίτ ωστόσο, «απάντησε» άμεσα και στο 25′, ο Τζιούμπα έκανε το 2-1.Το ματς πήρε… φωτιά, όταν στο 28΄ο ντε Σίλβα έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 2-2.

Ωστόσο, η Μπέτις δεν είχε «πει» την τελευταία της λέξη και λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Γκουαρδάδο έκανε το 2-3, με το οποίος έληξε η αναμέτρηση και πλέον όλα είναι ανοιχτά στη ρεβάνς.