Europa League: Με ανατροπή η Πόρτο την Λάτσιο, εύκολη «τριάρα» η Σεβίλλη

Europa League: Η Πόρτο μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά νίκησε την Λάτσιο με 2-1, η Σεβίλλη έκανε βήμα πρόκρισης νικώντας την Ντιναμό Ζάγκρεμπ 3-1, ενώ η Ρεάλ Σοσιεδάδ ήρθε ισόπαλη με τη Λειψία 2-2.

Λειψία – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-2

Στην Γερμανία, η Ρεάλ Σοσιεδάδ έπιασε απροετοίμαστη την Λειψία, όταν ο Λε Νορμάντ άνοιξε το σκορ, μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης. Ωστόσο, στο 30′ οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση, καθώς ο Ενκουνκού ισοφάρισε σε 1-1.

Το 1-1 της Λειψίας:

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 1-1 και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να λύσουν τις… διαφορές τους στο δεύτερο 45λεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα και βρήκαν το γκολ με τον Ογιαρθάμπαλ στο 64ο λεπτό.

Ωστόσο, η Λειψία δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της κουβέντα και με τον Φόρσμπεργκ να εκτελεί σωστά το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του και να ισοφαρίζει εκ νέου στο 82′. Στις καθυστερήσεις του αγώνα η Ρεάλ Σοσιεδάδ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ανχελίνο, αλλά ο διαιτητής δεν καταλόγισε κάτι και έτσι ο αγώνας έληξε στο 2-2.

Πόρτο – Λάτσιο 2-1

Η Πόρτο δυσκολεύτηκε κόντρα στη Λάτσιο και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή.

Οι Ιταλοί προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με ένα εξαιρετικό τακουνάκι του Ζακάνι. Βέβαια, οι γηπεδούχοι στο 37′ έφεραν το παιχνίδι στα… ίσια με τον Τόνι Μαρτίνεζ για να κλείσει το ημίχρονο στο 1-1.

Το 0-1 της Λάτσιο:

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πόρτο μπήκε… αγριεμένη, με τον Τόνι Μαρτίνεζ να κάνει δύο τα τέρματά του στο 49. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και η Πόρτο πήρε το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού αγώνα στην Ιταλία.

Σεβίλλη – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 3-1

Η Σεβίλλη έκανε τον αγώνα με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ να μοιάζει πολύ εύκολος. Στο 13ο λεπτό οι Σεβιγιάνοι κέρδισαν πέναλτι το οποίο εκτέλεσε σωστά ο Ράκιτιτς και έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 1-1 στο 41′ με τον Όρσιτς, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο γκολ σε διάστημα 2 λεπτών, με τον Οκάμπος στο 44 και με τον Μαρσιάλ στο 46 και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 3-1.

Το 3-1 με τον Μαρσιάλ:

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Σεβίλλη πίεσε ακόμα περισσότερο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά το σκορ δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 3-1 και να παίρνουν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στους «16».