Γιουβέντους - Τορίνο 1-1: Πισωγύρισμα στο κυνήγι του Champions League

Άλλη μια μαχαιριά στις φιλοδοξίες της Γιουβέντους για έξοδο στο Champions League της ερχόμενης περιόδου έδωσε η συμπολίττισά της, πλην όμως άσπονδη εχθρός της, Τορίνο, αποσπώντας ισοπαλία, 1-1, στο «Allianz».

Ο διεθνής φορ της γκρανάτα, Αντρέα Μπελότι ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης απέναντι σε μια Γιουβέντους, που είχε αρκετές ατυχίες με τραυματισμούς, ωστόσο υποχώρησε ανεξήγητα στο δεύτερο μέρος και έδωσε δικαιώματα στην αντίπαλό της.

Προβάδισμα με τον Ντε Λιχτ

Πριν αρχίσει το παιχνίδι η Γιούβε είχε την ατυχία να χάσει με τραυματισμό στην προθέρμανση τον Ρουγκάνι, τον οποίο ο Αλέγκρι αντικατέστησε με τον Πελεγκρίνι και πέρασε στο κέντρο της άμυνας τον Άλεξ Σάντρο δίπλα στον Ντε Λιχτ.

Χωρίς να είναι καταιγιστική, η Γιουβέντους ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξε το σκορ μόλις στο 13, με τον Ματάις Ντε Λιχτ να πηδάει ψηλότερα στο κόρνερ του Κουαρδάδο από αριστερά και με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Τορίνο έγινε πιο επιθετική προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν είχε τη μεγάλη φάση. Ο Αλέγκρι δέχτηκε νέο πλήγμα με τον Πελεγκρίνι να αισθάνεται ενοχλήσεις στο αριστερό γόνατο και να αποχωρεί στην ανάπαυλα. Ο Ιταλός κόουτς πέρασε στη θέση του τον Ντε Σίλιο.

Ο Μπελότι τιμώρησε τη Γιουβέντους

Στο 50’ ο Μαντραγκόρα έκανε ένα ωραίο φαλτσαριστό, αλλά ο Στσέζνι απογειώθηκε και έδιωξε σε κόρνερ, ωστόσο στο 63’ στάθηκε αδύνατο να αποσωβήσει το γκολ στο κοντινό σουτ του αμαρκάριστου Μπελότι και η Τορίνο ισοφάρισε (1-1). Ο Μαντραγκόρα παραλίγο να οδηγήσει την ομάδα του στην ολική ανατροπή τρία λεπτά αργότερα, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ.

Ο Αλέγκρι έκανε δύο αλλαγές στο 74’ περνώντας στο ματς τον Αρτούρ και τον Κιν, τον δεύτερο στη θέση του απογοητευτικού Βλάχοβιτς. Οι Κυρία πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα, πίεσε, αλλά η Τορίνο κράτησε άνετα και πήρε σχετικά εύκολο τον πόντο.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Αλέγκρι): Στσέζνι, Άλεξ Σάντρο, Ντε Λιχτ, Πελεγκρίνι (46’ Ντε Σίλιο), Κουαδράδο, Ραμπιό, Λοκατέλι (74’ Αρτούρ), Ζακαρία, Μοράτα, Ντιμπάλα (54’ ΜακΚένι), Βλάχοβιτς (74’ Κιν).

ΤΟΡΙΝΟ (Γιούριτς): Μιλίνκοβτς-Σάβιτς, Ροντρίγκες, Τζιτζί, Βοϊβόντα, Μπρέμερ (90′ Μποντζόρνο), Σίνγκο 80’ Ανσάλντι), Λούκιτς, Μπρέκαλο (75’ Πιάτσα), Μαντραγκόρα, Πομπέγκα, Μπελότι (79’ Σανάμπρια).