Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι 0-1: Με γκολ buzzer beater ο Ζιγέχ «υπέγραψε» το λονδρέζικο ντέρμπι

Η Τσέλσι, με γκολ buzzer beater επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας για την 26η αγωνιστική της Premier League

Σε ένα ματς δίχως ιδιαίτερες φάσεις, η Τσέλσι κατάφερε να επικρατήσει της Κρίσταλ Πάλας χάρη στο γκο του Ζιγέχ, μόλις δύο λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Τα πρώτα λεπτά του ματς ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με την Κρίσταλ Πάλας να έχει την πρώτη καλή ευκαιρία στο 7′, όταν το σουτ του Όλισε πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Η «απάντηση» της Τσέλσι ήρθε λίγα λεπτά αργότερα, με τον Ρούντιγκερ να εξαπολύει ένα σουτ-κεραυνό και τον αντίπαλο κίπερ να διώχνει εντυπωσιακά.

Πρώτο ημίχρονο που θύμιζε… προπόνηση

Ο Καντέ στο 21ο λεπτό δοκίμασε καλό σουτ από την μεγάλη περιοχή, με τον Γκουάιτα να του λέει «όχι», ενώ δέκα λεπτά μετά, ο Λουκάκου πραγματοποίησε πολύ ωραία ενέργεια και μετά από έξυπνο κοντρόλ, έστειλε την μπάλα προς την κορυφή της εστίας.

Το παιχνίδι «έπεσε» αισθητά σε ρυθμό, με το σουτ του Σαρ στο 38′, το οποίο πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι, να αποτελεί την μοναδική αξιόλογη στιγμή ως το τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όπου η Κρίσταλ Παλας έχασε το… άχαστο! Ο Ζαχά βρέθηκε μόνος του μπροστά στην εστία με μόνο τον τερματοφύλακα για εμπόδιο,ωστόσο δεν υπολόγισε καλά και έστειλε τη μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι.

VAR εναντίον Ζιγέχ

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν στο 50′ ο Καντέ έκανε μια έξοχη χαμηλή πάσα μέσα στην περιοχή ψάχνοντας τον Λουκάκου, ο οποίος όμως κόπηκε από την αντίπαλη άμυνα. Η Κρίσταλ βγήκε στην αντεπίθεση και στο 54′, ο Σλουπ, μετά από έξυπνο κοντρολ έκανε μία τρομερή προσπάθεια, η οποία κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Η Τσέλσι είχε μπει πιο δυναμικά και με την συμπλήρωση της μίας ώρας, έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Ζιγέχ να κάνει ένα σουτ-βολίδα και αυτό να χτυπά στην αντίπαλη άμυνα. Ο ίδιος παίκτης άνοιξε το σκορ για τη ομάδα του, όμως το VAR του… στέρησε την χαρά, καθώς πριν το γκολ είχε προηγηθεί οφσάιντ.

Η Κρίσταλ Πάλας θέλησε να εκμεταλλευτεί την «απογοήτευση» των αντιπάλων, ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει κάποια αξιόλογη τελική. Η δικαίωση ήρθε για τον Ζιγέχ, μόλις δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, όταν μετά από ωραίο σπριντ έστειλε την μπάλα χαμηλά στο κέντρο της εστίας για το 1-0.

Κρίσταλ Πάλας (Πατρίκ Βιεϊρά): Γουάιτα (46’ Μπάτλαντ), Κλάιν, Άντερσεν, Γκουεχί, Μίτσελ, ΜακΆρθουρ, Κουγιατέ, Σλουπ, Ολίσε, Αγιού (84’ Έζε), Ζαχά

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Κρίστενσεν, Σίλβα, Ρούντιγκερ, Ζίγιες, Καντέ (74’ Κόβατσιτς), Ζορζίνιο (74’ Λόφτους-Τσικ), Σαρ (75’ Αλόνσο), Χάβερτς, Λουκάκου, Πούλισικ