Λίβερπουλ - Νόριτς 3-1: Όταν προηγήθηκε η Νόριτς ξέσπασε... κόκκινος τυφώνας!

Λίβερπουλ – Νόριτς 3-1: Ακόμα μία νίκη πήρε η Λίβερπουλ στο Άνφιλντ, κόντρα στη Νόριτς, με σκορ 3-1, μειώνοντας τη διαφορά από τη κορυφή και τη Σίτι στο -6.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ανατρέψει το αποτλέσμα και να πάρει μία εύκολη νίκη κόντρα στα «καναρίνια». Οι «reds» είχαν σε πάρα πολύ καλή μέρα τον Κώστα Τσιμίκα, ο οποίος αρχικά έχασε μία τεράστια ευκαιρία να πετύχει το πρώτο του γκολ με τη Λίβερπουλ, βγάζοντας στη συνέχεια την ασίστ για την ισοφάριση.

Ένα 45λεπτο με δύο γκολ, αλλά χωρίς σκορ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με… τρελό ρυθμό και τη μπάλα να βρίσκεται πάνω – κάτω στον αγωνιστικό χώρο. Αμφότερες, οι ομάδες στα πρώτα λεπτά ήταν ανταγωνιστικές, με τη Νόριτς να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ράσιτσα, ωστόσο το γκολ του ν’ ακυρώνεται καθώς ο παίκτης των φιλοξενούμενων ήταν οφσάιντ.

Λίγα λεπτά αργότερα, οι «reds» απάντησαν στο ακυρωθέν γκολ των «καναρινιών», με τον Τσιμίκα να χάνει τεράστια ευκαιρία να πετύχει το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της Λίβερπουλ. Ο Έλληνας αμυντικός, από πολύ πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να ευστοχήσει και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, στέλνοντας τη μπάλα πολύ ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκαν.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα μονολόγου για τους γηπεδούχους, με τη Νόριτς να ψάχνει ευκαιρίες για να βγει στην κόντρα. Μάλιστα, η ομάδα του Κλοπ στο 38ο λεπτό κατάφερε να πετύχει γκολ με τον Φαν Ντάικ, ωστόσο και αυτό σωστά ακυρώθηκε, καθώς η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ολλανδού από τον Χέντερσον ο οποίος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Σοκαρίστηκε, σοβαρεύτηκε, την τελείωσε

Η Νόριτς, στο δεύτερο ημίχρονο, μπήκε στο αγωνιστικό χώρο για να αιφνιδιάσει τη Λίβερπουλ. Όπως έκανε στο πρώτο μέρος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, μετά από σουτ του Ράσιτσα το οποίο πριν καταλήξει στα δίχτυα κόντραρε στα πόδια του Μάτιπ.

Βέβαια και πάλι, η πίεση της Λίβερπουλ ήταν ασφυκτική για τα «καναρίνια», με αποτέλεσμα η ισοφάριση να έρθει στο 64′ μετά από πολύ όμορφη συνεργασία του Τσιμίκα με τον Μανέ.

Δύο λεπτά αργότερα έγινε και η ολική αντροπή, με τον Σαλάχ να πραγματοποιεί εκπληκτική ενέργεια και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του Κλοπ, βάζοντας τις βάσεις για ένα ακόμα «τρίποντο» στην Premier League.

To τελειωτικό χτύπημα στην ουραγό της βαθμολογίας Νόριτς έδωσε ο Λουίζ Ντίαζ, ο οποίος υποδέχθηκε μία ωραία μπαλιά από τον Χέντερσον και με εκπληκτικό τελείωμα κρέμασε τον Γκαν, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Λίβερπουλ: Άλισον, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Γκόμεζ, Τσιμίκας, Τσάμπερλεϊν (62′ Τιάγκο), Χέντερσον, Κειτά (62′ Οριγκί), Σαλάχ, Μανέ, Ντίαζ (90′ Μιναμίνο)

Νόριτς: Γκαν, Χάνλεϊ, Γκίμπσον, Άαρονς, Γουίλιαμς, ΜακΛίν, Νόρμαν (82′ Λις Μέλου), Γκίλμουρ, Σάρτζεντ (76′ Πλατσέτα), Ράσιτσα (86′ Ρόου), Πούκι