Γρανάδα - Βιγιαρεάλ 1-4: Με απόλυτο πρωταγωνιστή Νταντζούμα πάτησε… Ευρώπη

Γρανάδα – Βιγιαρεάλ 1-4: Με απόλυτο πρωταγωνιστή Νταντζούμα πάτησε… Ευρώπη η Βιγιαρεάλ, μετά τη νίκη απέναντι στη Γρανάδα.

Μια σπουδαία νίκη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, κατάφερε να πάρει η Βιγιαρεάλ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αρναούτ Νταντζούμα, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, στην νίκη των «κίτρινων υποβρυχίων» με 4-1 απέναντι στη Γρανάδα.

Η αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων ήταν η… χαρά του επιθετικού ποδοσφαίρου, καθώς και οι δύο κατάφεραν  να βγάλουν αρκετές τελικές προσπάθειες, με την Βιγιαρεάλ και συγκεκριμένα τον Ολλανδό επιθετικό να καταφέρνουν να βρίσκουν πιο εύκολα το στόχο.

Στο πρώτο μέρος τα «κίτρινα υποβρύχια» μπήκαν πολύ δυνατά και κατάφεραν να ελέγξουν τη ροή της αναμέτρησης, καταφέρνοντας, παρότι άργησαν, να βρουν το γκολ στο 35ο λεπτό με τον Νταντζούμα, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής 4 λεπτά αργότερα κατάφερε να κάνει το 2-0, κλείνοντας ιδανικά το ημίχρονο για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν, καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν σαφώς καλύτερα απ’ ότι παίζανε στο πρώτο, και κατάφεραν να βρουν γκολ στο 61ο λεπτό με τον Μίγια να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Παρά τις προσπάθειές της όμως για να ισοφαρίσει, η Γρανάδα, δεν τα κατάφερε και δέχθηκε και τρίτο γκολ στο 81ο λεπτό, με τον Νταντζούμα να ολοκληρώνει το χατ-τρικ του, από την άσπρη βούλα.

Το κερασάκι στην τούρτα για την Βιγιαρεάλ το έβαλε ο Γκόμεθ στο 90+6’, με τον Ισπανό μέσο να κάνει το 4-1, σκορ με το οποίο τελείωσε και ο αγώνας. Με τη νίκη αυτή η Βιγιαρεάλ μπήκε 6αδα και κυνηγάει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Από την άλλη η Γρανάδα παρέμεινε στην 17η θέση και 4 βαθμούς μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Γρανάδα (4-3-3): Μαξιμιάνο, Κίνι, Ντίαθ, Σάντσεθ, Νέβα, Μίγια, Γκοναλόνς, Μοντόρο, Πουέρτας, Σουάρεθ, Μολίνα

Βιγιαρεάλ (4-4-2): Ασένσιο, Οριέ, Μαντί, Τόρες, Εστουπινιάν, Πίνο, Παρέχο, Ιμπόρα, Τρινγκέρος, Λο Σέλσο, Νταντζούμα