ΑΕΛ - Ολυμπιακός Β' 2-1: Καλπάζει για άνοδο!

Στους 3 βαθμούς διαφορά από την πρωτοπόρο Βέροια, είναι η ΑΕΛ μετά τη νίκη που πήρε στο ματς με τον Ολυμπιακό Β’ με 2-1, εντός έδρας!

Η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, απέναντι στους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι για δεύτερο ματς δεν είχαν στον πάγκο τους τον προπονητή τους Αριέλ Ιμπαγάσα, για λόγους υγείας. Η ομάδα της Λάρισας ήταν καλύτερη και κατάφερε στο 20′ να ανοίξει το σκορ με το σουτ του Ραμίρεζ στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο δεύτρο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο 54′ ο Παπαγεωργίου κέρδισε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και «έγραψε» το 2-0!

Έβαλε… φωτιά στο ματς ο Ολυμπιακός Β’

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός Β’ προσπάθησε να αντιδράσει και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Και στο 79′ έβαλε… φωτιά στον αγώνα, όταν μείωσε σε 2-1 με το εύστοχο πέναλτι του Βοΐλη!

Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς απέκτησε αρκετή ένταση, ιδιαίτερα από πλευράς ΑΕΛ για διαμαρτυρίες για το πέναλτι, όμως το σκορ δεν άλλαξε και οι γηπεδούχοι έφτασαν στην κατάκτηση της νίκης!

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Θεολόγου, Κοτζαμανίδης, Κολομπίνο (59′ Κ. Παπαγεωργίου), Όγκμποε (71′ Τσουμάνης), Ραμίρεζ (80′ Μιλτιάδης), Θ. Παπαγεωργίου, Μπέρτος, Μαυριάς, Αμπούντ Ομάρ, Νικολιάς (80′ Γιάκος).

Ολυμπιακός Β’ (Καβαλιέρης): Νίκας, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Κινκουέ, Νίκολιτς (59′ Κλίτσα), Ντόι (46′ Αλμασάρι), Ξενιτίδης (76′ Πινακάς), Ντάμπο, Αλκαχτάνι (59′ Μαρίνος), Λιάτσος (76′ Τσέλιος), Βοΐλης.