Σαμπντόρια - Έμπολι 2-0: Καθάρισε με ντομπιέτα ο Κουαλιαρέλα

Σαμπντόρια – Έμπολι 2-0: Καθάρισε με ντομπιέτα ο Κουαλιαρέλα, την Έμπολι η Σαμπντόρια.

Ένα σημαντικό τρίποντο για την παραμονή κατάφερε να πάρει η Σαπμντόρια, απέναντι στην Έμπολι, την οποία και κέρδισε με 2-0, με μεγάλο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης του Κουαλιαρέλα, ο οποίος πέτυχε και το δύο γκολ της αναμέτρησης

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν από νωρίς το πρώτο γκολ τους και συγκεκριμένα στο 14ο λεπτό, με τον Καντρέβα να βγάζει ασίστ στον Κουαλιαρέλα, με τον έμπειρο επιθετικό να κάνει το 1-0.

Τα πράγματα έγινα καλύτερα τόσο για τον ίδιον, όσο και για την ομάδα του, καθώς 15 λεπτά αργότερα και το 29’ π 39χρονος φορ έκανε το 2-0, αυτή τη φορά μετά από ασίστ του Μπερεζίνσκι.

Η Έμπολι, μετά το 2-0, προσπάθησε να επιστρέψει, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει γκολ, για να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα και στο τέλος δέχθηκε την ήττα.

Με το τρίποντο αυτό, η Σαπμντόρια ανέβηκε στην 15η θέση, φτάνοντας τους 26 βαθμούς και ανεβάζοντας τη διαφορά στο +5 από την ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Έμπολι παρέμεινε στην 11η θέση με 31 βαθμούς.