Ναντ - Παρί Σεν Ζερμέν 3-1: Ξέρανε την Παρί και μπήκε στην πρώτη πεντάδα η Ναντ

Σε μία ανεπανάληπτη εμφάνιση η Νάντ κατόρθωσε να επικρατήσει με 3-1 της Παρί Σεν Ζερμέμ σε αγώνα για την 25η αγωνιστική της Ligue 1. Με τους τρεις αυτούς βαθμούς τα «καναρίνια» προσπέρασαν πέντε ομάδες και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση, την πρώτη απ’ αυτές που οδηγούν στην Ευρώπη.

Το εξωπραγματικό πρώτο ημίχρονο της Ναντ κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν

Η Ναντ έκανε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στον αγώνα και κατόρθωσε μόλις στο πρώτο τέταρτο του αγώνα να σκοράρει δύο φορές με τους Κολό Μουανί στο 4ο λεπτό και Μερλίν στο 16ο βάζοντας από πολύ νωρίς δύσκολα στην Παρί Σεν Ζερμέν. Οι Παριζιάνοι μπορεί να είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δυσκολεύονταν πολύ να φτιάξουν σημαντικές ευκαιρίες, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που εκμεταλλεύονταν κάθε λάθος που γινόταν και κάθε κενό που έβρισκαν.

Σαν να μην έφτανε αυτό ο Μπλας κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις όταν η μπάλα από την κεφαλιά του βρήκε στο απλωμένο χέρι του Βαϊνάλντουμ. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 3-0 στο 45+6′. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ναντ να έχει ένα προβάδισμα τριών τερμάτων όσο απίστευτο κι αν ακούγεται.

Ο Νεϊμάρ ξεκίνησε την δουλειά, αλλά την άφησε μισή

Με το… καλησπέρα του δευτέρου μέρους, ο Νεϊμάρ μείωσε σε 3-1 για την Παρί Σεν Ζερμέν δίνοντας ελπίδες στην ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο για την μεγάλη ανατροπή. Ο ίδιος παίκτης έντεκα λεπτά αργότερα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο Εμπαπέ, αλλά ο Βραζιλιάνος έκανε μία τραγική εκτέλεση με τον Λαφόντ να μπλοκάρει εύκολα.

Με το πολύ καλό αυτό μομέντουμ να χάνεται μετά την απογοητευτική εκτέλεση πέναλτι του Βραζιλιάνου σούπερ σταρ, η Παρί δεν μπόρεσε σε καμία στιγμή του αγώνα να μπει ξανά στο παιχνίδι, ούτε καν να βρει δεύτερο τέρμα.

Κάπως έτσι η Ναντ επικράτησε πιο εύκολα απ’ ότι κανείς θα περίμενε με 3-1 της Παρί Σεν Ζερμέν και πανηγύρισε μία πολύ μεγάλη νίκη, που την έφερε στην πρώτη πεντάδα της Ligue 1 και στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Ναντ (πρ. Αντουάν Κομπουαρέ): Λαφόντ, Καστελέτο, Άπια, Παλουά, Μπουκαρί (67′ Κορσιά), Μερλίν (90′ Τραορέ), Ζιροτό, Μπλας (90′ Περέιρα ντε Σα), Τσιριβέλα, Σιμόν (90+1′ Κοκό), Κολό Μουανί

Παρί Σεν Ζερμέν (πρ. Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Νάβας, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Κέρερ (74′ Χακίμι), Μπερνάτ (74′ Μέντες), Βαϊνάλντουμ (65′ Ντράξλερ), Γκουέι (81′ Ικάρντι), Βεράτι, Μέσι, Νεϊμάρ (74′ Ντι Μαρία), Εμπαπέ