Μπάγερν Μονάχου - Γκρόιτερ Φιρτ 4-1: Σοβαρεύτηκε και επέστρεψε στις νίκες

Μπάγερν Μονάχου – Γκρόιτερ Φιρτ 4-1: Σοβαρεύτηκε και επέστρεψε στις νίκες η Μπάγερν Μονάχου, που κέρδισε με 3-1 την Γκρόιτερ Φιρτ.

Στις νίκες επέστρεψε η Μπάγερν Μονάχου, η οποία παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο δεύτερο… ξύπνησε και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι που πέτυχε 2 γκολ, έκανε την ανατροπή απέναντι στην Γκρόιτερ Φιρτ, κερδίζοντάς την με 4-1.

Ασυνήθιστη εικόνα για Μπάγερν

Ένα ημίχρονο χαμηλού ρυθμού ήταν το πρώτο μέρος μεταξύ της Μπάγερν Μονάχου και της Γκρόιτερ Φιρτ, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν σαφώς πιο δυναμικά στην αναμέτρηση, αλλά να μην δείχνουν ή να μην μπορούν να δείξουν την ανωτερότητά τους στο χορτάρι.

Οι Βαυαροί παρότι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και τη μπάλα περισσότερη ώρα στα δικά τους πόδια, δεν κατάφεραν να απειλήσουν δυναμικά, όπως κάνουν συνήθως και αρκέστηκαν σε μια φλύαροι κατοχή.

Αυτό προσπάθησε να εκμεταλλευτεί η Γκροίτερ Φιρτ. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν στιβαροί πίσω και έτοιμοι να ξεχυθούν στις αντεπιθέσεις για να βρουν ένα γκολ. Ένα γκολ το οποίο τελικά ήρθε, με τον Χργκότα στο 43ο λεπτό, παγώνοντας την Αλιάνζ Αρίνα και καταφέρνοντας να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενοι με 1-0.

Θυμήθηκε να παίζει και το… πήρε

Οι γηπεδούχοι, όσα δεν έκαναν στα 45 λεπτά του πρώτου μέρους, το έκαναν μόλις σε 2, στο δεύτερο, καθώς ο Τσούπο Μότινγκ που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή, έδωσε τη μπάλα στο Λεβαντόφσκι και εκείνος, έκανε αυτό που ξέρεις καλύτερα από τον καθένα, την έστειλε στα δίχτυα του Λίντε, κάνοντας το 1-1 στο 47’.

Οι Βαυαροί, ακόμα και μετά το γκολ τους έδειχναν ότι είχαν μπει πολύ καλύτερα στο ματς και έτοιμοι για να ολοκληρώσουν την ανατροπή, παίζοντας πολύ πιο επιθετικά και βγάζοντας αρκετές τελικές προσπάθειες.

Με τον ρυθμό που πίεζαν το δεύτερο γκολ έδειχνε πως δεν μπορεί να αργήσει να έρθει και παρά τις αρκετές χαμένες ευκαιρίες, τελικά στο 61ο λεπτό και με τη βοήθεια της τύχης ο Γκρίσμπεκ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδα του, δίνοντας το προβάδισμα στην Μπάγερν Μονάχου.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το 2-1 ανέβασαν ρυθμό και το παιχνίδι φάνηκε να παίρνει άγρια ομορφιά, καθώς και οι δύο ομάδες επιτίθονταν περισσότερα, θέλοντας να βρουν ένα ακόμη γκολ.

Οι πρώτες μεγάλες στιγμές ήρθαν για την Γκρόιτερ Φιρτ, η οποία σημάδεψε δύο φορές το δοκάρι του Ούλριχ, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει ξανά. Η Μπάγερν από την άλλη μπορεί να μην μπορούσε να βρει την πολύ μεγάλη ευκαιρία, παρ’ όλα αυτά κράταγε την κατοχή στα δικά της πόδια, κάτι που δεν έκανε να βρει και το 3ο γκολ, με τον Λεβαντόφσκι να «κλειδώνει» το τρίποντο στο 81ο λεπτό, κάνοντας το 3-1.

Το κερασάκι στην τούρτα, έβαλε ο Τσούπο Μότινγκ στο 90+1’, όταν μετά από ασίστ του Γκνάμπρι έκανε το 4-1, σκορ με το οποίο τελείωσε ο αγώνας.

Με τη νίκη αυτή η Μπάγερν επέστρεψε στα τρίποντα και ανέβασε τη διαφορά της από την δεύτερη Ντόρτμουντ στους 9 βαθμούς. Ενώ η Γκρόιτερ Φιρτ παρότι προσπάθησε δεν πήρε κάτι από τον συγκεκριμένο αγώνα και έμεινε στους 13 βαθμούς και την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μπάγερν Μονάχου (4-1-4-1): Ούλριχ, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ερνάντες, Ρίτσαρντς, Κίμιχ, Σάμπιτσερ, Μίλερ, Τολισό, Σανέ, Λεβαντόφσκι

Γκρόιτερ Φιρτ (4-1-2-1-2): Λίντε, Μέγερχοφερ, Γκρισμπεκ, Βίργκεβερ, Ίτερ, Κρίστιανσεν, Σεγκίν, Τίλμαν, Ντούτζιακ, Λέουλινγκ, Χργκότα