Αλάνιασπορ - Τραμπζονσπόρ 0-4: Τεσσάρα από ημίχρονο με ασίστ Σιώπη και φουλ για πρωτάθλημα

Η Τραμπζονσπόρ χρειάστηκε μόλις ένα 45λεπτο για να καθαρίσει την Αλάνιασπορ μέσα στην έδρα της, αφού σημείωσε τέσσερα τέρματα και επικράτησε με 4-0 σε αγώνα για την 26η αγωνιστική της Super Lig.

Η ομάδα της Τραπεζούντας προηγήθηκε μόλις στο 5ο με τον Ενουακουέμε και διπλασίασε τα τέρματά της με τέρμα του ίδιου παίκτη στο 26′. Ο Κορνέλιους σκόραρε στο 36ο λεπτό για το 0-3 και ο Τοκόζ, μετά από ασίστ του Σιώπη, διαμόρφωσε το 0-4 ολοκλήρωνοντας την εκπληκτική εμφάνιση της ομάδας του Αβτσί στο πρώτο μέρος. Το μόνο αξιόλογο γεγονός από το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ήταν το άστοχο πέναλτι του Εντουάρντο για την Αλάνιασπορ στο 67ο λεπτό, με αποτέλεσμα το 0-4 να παραμείνει μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Βασικός αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι ο Μανώλης Σιώπης ενώ ο Τάσος Μπακασέτας ξεκίνησε βασικός, αλλά έγινε αλλαγή στο 84′ παραχωρώντας την θέση του στον Μάλι.

Αλάνιασπορ (πρ. Φελίπε Σάντσεθ): Μαραφόνα, Μιλούνοβιτς, Ακσόι, Χουανφράν, Μπόρχα (63′ Μπινγκόλ), Νοβάις (72′ Φερ), Ακμπάμπα, Μπεκίρογλου (63′ Γκιουνές), Καράτσα (82′ Αϊντίν), Καντέιας, Εντουάρντο (72′ Ντιεντχίου)

Τραμπζονσπόρ (πρ. Αμπντουλάχ Αβτσί): Τσακίρ (79′ Καρντεσλέρ), Καπλάν, Χιούγκο, Πέρες, Πούτσαζ, Τοκόζ (71′ Οζντεμίρ), Σιώπης, Μπακασέτας (84′ Μάλι), Βίστσα, Ενουακουέμε (71′ Κουάσι), Κορνέλιους (71′ Ντζανίνι)