Άρης – ΠΑΟΚ 0-0: Κουλούρια στη Θεσσαλονίκη… σαμπάνιες στον Πειραιά!

Άρης και ΠΑΟΚ έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, έμειναν στο 0-0 στο «Βικελίδης» και ανέδειξαν νικητή του ντέρμπι… τον Ολυμπιακό που εκτόξευσε ξανά τη διαφορά του από τη δεύτερη θέση στους 11 βαθμούς!

Άρης και ΠΑΟΚ έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, έμειναν στο 0-0 στο ντέρμπι του «Βικελίδης» και ανέδειξαν νικητή του ντέρμπι… τον Ολυμπιακό!

Μέτριο ήταν το ντέρμπι στο πρώτο μέρος κι αυτό γιατί τα αστέρια των δύο ομάδων, οι λεγόμενοι game changers, έμοιαζαν εγκλωβισμένοι. Ο Άρης, υπό το βλέμμα του Χερμάν Μπούργος ο οποίος είδε από κοντά τη νέα του ομάδα, μπήκε πιο δραστήρια στο ματς γιατί πήρε περισσότερο σε ατομικές ο προσπάθειες, ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια πήρε την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά επί της ουσίας δεν βρήκε τρόπο να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων. Κι εδώ ακριβώς ήταν το ατού του Άρη, ο οποίος είχε βραχυκυκλώσει την επίθεση των παικτών του Λουτσέσκου.

Η πρώτη καλή ευκαιρία, με τη σημασία της λέξης, ήρθε νωρίς-νωρίς και συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό. Μετά από κάθετη στον Καμαρά που έφυγε τετ α τετ, ο Πασχαλάκης βγήκε νικητής, η μπάλα έφτασε στον Εντιαγέ που ακολουθούσε τη φάση, πλάσαρε, αλλά ο Μιχαηλίδης, με τον Πασχαλάκη εξουδετερωμένο, έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 24ο λεπτό ήρθε η δεύτερη καλή φάση για τον Άρη. Ο Γκαρσία έκανε το σουτ και ο Πασχαλάκης, αν και δεν είχε καλή ορατότητα, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ με επικίνδυνη στιγμή ήρθε στο 45′. Ο Σάστρε κατέβηκε από δεξιά, έδωσε στον Άκπομ που βρέθηκε σε θέση βολής, προσπάθησε να γυρίσει, όμως η άμυνα του Άρη αντέδρασε σωστά και τον ανέκοψε.

Ο Άρης σε γενικές γραμμές δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον ΠΑΟΚ, αλλά δεν είχε τον τρόπο να απειλήσει και έδινε το βάρος περισσότερο στην άμυνα. Ο ΠΑΟΚ πίεζε στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου κι έδειχνε πιο ορθολογικός, αλλά τις καλύτερες στιγμές τις είχαν οι γηπεδούχοι.

Στο δεύτερο μέρος είχαμε deja vu, αφού πάλι ο Άρης έχασε ευκαιρία νωρίς-νωρίς, με τον Καμαρά, μετά από “1-2” με τον Ματέο, να πλασάρει τον Πασχαλάκη, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η επόμενη φαση ήρθε πάλι από τον Άρη και συγκεκριμένα στο 65ο λεπτό, με τον αφύλακτο Σάσα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, να στέλνει την μπάλα άουτ από θέση βολής! Τρία λεπτά μετά ήταν η σειρά του Φαμπιάνο να χάσει ευκαιρία, με τον Πασχαλάκη να βγαίνει νικητής και σε αυτή την ευκαιρία των γηπεδούχων.

Οπως καταλαβαίνετε από τα παραπάνω, ο Άρης ήταν κυρίαρχος σε ό,τι αφορά τις ευκαιρίες απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που προσπαθούσε να δημιουργήσει, αλλά αδυνατούσε να γίνει το ίδιο απειλητικός. Κι αυτό ακριβώς προσπαθούσε να λύσει ο Λουτσέσκου με τις αλλαγές.

Ο Δικέφαλος έγινε πιεστικός στα τελευταία λεπτά δημιουργώντας άγχος στους ποδοσφαιριστές των “κιτρινόμαυρων”. Είχε την κατοχή, “κατασκηνώνοντας” πέριξ και εντός της περιοχής του Άρη, προσπαθώντας να πάρει στο φινάλε το μεγάλο διπλό. Από την άλλη οι γηπεδούχοι έμοιαζαν σαν να μην είχαν τα κουράγια, σαν να ξέμειναν από δυνάμεις.

Το 0-0, τελικά, έγραψε την ιστορία του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να χάνουν βαθμούς και… στόχους. Ο Άρης μένει μακριά από τις θέσεις των πλέι οφ και κινδυνεύει, ο ΠΑΟΚ είναι στο -11 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Αμφότερες οι ομάδες είχαν τις φάσεις, αλλά το 0-0… τους καταδίκασε.

Οι συνθέσεις:

Άρης: Κουέστα, Σάκιτς, Γκάνεα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σάσα, Ματίγια, Εντιαγέ (63′ Μπερτόγλιο), Μαντσίνι, Γκαρσία (63′ Ιτούρμπε), Καμαρά

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (75′ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας, Φελίπε Σοάρες (65′ Αουγκούστο), Ζαμπά (65′ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Ζίβκοβιτς, Άκμπομ (75′ Τσόλακ)