Χέρτα - Λειψία 1-6: Έβρεξε γκολ στο Βερολίνο

Χέρτα – Λειψία 1-6: Η Λειψία δυσκολεύτηκε για περίπου μία ώρα στο Βερολίνο απέναντι στην Χέρτα, όμως στα τελευταία λεπτά έβρεξε γκολ και πήρε εκκωφαντική νίκη με 6-1.

Απίστευτα πράγματα στο Βερολίνο, με την Λειψία να δυσκολεύεται για πρείπου 60 λεπτά απέναντι στην Χέρτα, όμως από ένα σημείο και μετά πάτησε γκάζι και συνέτριψε την αντίπαλό της με 6-1.

Η Λειψία ήταν αυτή που άνοιξε πρώτη το σκορ με τον Χένρικς στο 20′, όμως με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Γιόβετιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές στο 62′ με τον Κεμπφ να αντικρίζει απευθείας κόκκινη κάρτα παραχωρώντας πέναλτι. Ο Νκουνκού ανέλαβε την εκτέλεση και έδωσε προβάδισμα στους «ταύρους». Από εκείνο το σημείο και μετά η Λειψία πάτησε το γκάζι και τρία λεπτά μετά, ο Νκουνκού με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 3-1.

Στο 75′ ήταν η σειρά του Ντάνι Όλμο για να γράψει το όνομά του τον πίνακα των σκόρερ, ενώ στο 82′ ο Χαϊνταρά έκανε το 5-1.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γιανίκ Πόουλσεν στο 89′, με την Λειψία να φτάνει στους 37 βαθμούς και να μπαίνει στην τετράδα σε ισοβαθμία με την Χόφενχαιμ.