Μαρσέιγ - Κλερμόν 0-2: Διπλό παραμονής για Κλερμόν

Μαρσέιγ – Κλερμόν 0-2: Διπλό παραμονής για Κλερμόν, η οποία κέρδισε την Μαρσέιγ με 2-0.

Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, στη μάχη για τη σωτηρία της, κατάφερε να πάρει η Κλερμόν, στην Μασσαλία, απέναντι στη Μαρσέιγ, με σκόρερ τους Μπαγιό και Αλεβινά.

Οι φιλοξενούμενοι παρότι δεν ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, ήταν σίγουρα η πιο αποτελεσματική. Η αρχή έγινε μόλις στο 13ο λεπτό, όταν ο Ζενταντκά, έδωσε στον Μπαγιό και εκείνος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, κάνοντας το 0-1.

Μετά το γκολ η Μαρσέιγ αναθάρρησε και άρχισε να πιέζει όλο και περισσότερο, ψάχνοντας το γκολ που θα την έβαζε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, μια νίκη που θα την έφερνε στους 10 βαθμούς από την πρώτη Παρί, μετά το χθεσινό της στραβοπάτημα, αλλά και 4 βαθμούς πάνω από τη Νις.

Παρά την υπεροχή τους όμως και τις πολλές τελικές προσπάθειες που κατάφεραν να βγάλουν, οι γηπεδούχοι δεν κατάφερναν να βρουν το γκολ, όσο και εάν πίεζαν και παρότι ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, η μπάλα τους… γύρισε τη πλάτη.

Η Κλερμόν, η οποία έδειχνε ότι μπορεί να αμυνθεί σθεναρά, από τη στιγμή που δεν δεχόταν το γκολ, της δόθηκε η ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι και την αξιοποίησε. Ο Μπερτομιέ, έδωσε στον Αλεβινά και εκείνος στο 84ο λεπτό έκανε το 2-0, στην τρίτη τελική της ομάδας του στον αγώνα, κλειδώνοντας μια πολύ σημαντική νίκη.

Με τους 3 βαθμούς αυτούς η Κλερμόν κατάφερε να πάρει σημαντική βαθμολογική ανάσα, καθώς έφτασε τους 27 βαθμούς και ξέφυγε 6 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η Μαρσέιγ από την άλλη παρέμεινε στη δεύτερη θέση, όμως είδε τη διαφορά της από την τρίτη Νις, να πέφτει στον 1 βαθμό.

Μαρσέιγ (4-3-3): Λόπες, Λιρολά, Σαλιμπά, Καλέτα-Τσαρ, Κολάσινατς, Γκεντουζί, Ρονιέ, Γκέρσον, Ουντέρ, Παγιέτ, Μίλικ

Κλερμόν (4-3-3): Τζόκο, Ζενταντκά, Χουντοντζί, Σεϊντού, Ενσιμπά, Μαγκνίν, Γκαστιέν, Αμπντούλ Σαμέντ, Ντα Κούνια, Ρασάνι, Μπαγιό