Αθλέτικ Μπιλμπάο - Ρεάλ Σοσιεδάδ 4-0: Στη Βασκονία κουμάντο κάνει η Μπιλμπάο

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Ρεάλ Σοσιεδάδ 4-0: Στη Βασκονία κουμάντο κάνει η Μπιλμπάο, η οποία κέρδισε με 4-0 την Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Μια εκπληκτική, ειδικότερα στο δεύτερο μέρος, Αθλέτικ Μπιλμπάο κατάφερε να κερδίσει με 3-0 την Ρεάλ Σοσιεδάδ, δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό στο ντέρμπι των Βάσκων.

Οι γηπεδούχοι παρότι δεν ήταν η ομάδα που είχε την μπάλα στα πόδια της, ήταν αυτοί όμως που μπορούσαν να απειλήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα πιο συχνά. Η Σοσιεδάδ παρότι μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια της, δεν έδειχνε να μπορεί να δημιουργήσει φάσεις, κάτι που είχε να κάνει και με την καλή αμυντική λειτουργία της Μπιλμπάο, η οποία από τη στιγμή που δεν κινδύνευε, έψαχνε με το δικό της τρόπο να βρει το γκολ.

Γκολ στο οποίο έφτασε μια ανάσα στο 32ο λεπτό, όταν ο Μουνιαίν έστησε τη μπάλα στα 11 βήματα, με τον ίδιον όμως να αστοχεί, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Ότι δεν κατάφερε ο Ισπανός μεσοεπιθετικός, το κατάφερε ο Βιβιάν λίγο μετά τη μια ώρα παιχνιδιού, όταν μετά από ασίστ του Μπερενγκιέρ έκανε το 1-0. Σαν να μην έφτανε αυτό για την Σοσιεδάδ, ο Σανκέτ 4 λεπτά αργότερα έκανε το 2-0, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Η Μπιλμπάο ακόμα και μετά το 2-0 συνέχισε να είναι επιθετική, και κατάφερε να βρει 2 ακόμη γκολ, πρώτα με τον Ινιάκι Γουίλιαμς να κάνει το 3-0, στο 80’ και τον Μουνιαίν, να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 89’.

Με τη νίκη αυτή οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην 8η θέση, με 37 βαθμούς, φτάνοντας όμως μια ανάσα από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ η οποία έμεινε στους 38 βαθμούς και την 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.