Τότεναμ: Κέιν και Σον, το δίδυμο των ρεκόρ στην Premier League!

“Είναι πιθανόν μία από τις καλύτερες ομάδες που έχω προπονήσει”, δήλωσε για την Τότεναμ ο Αντόνιο Κόντε, λίγα λεπτά μετά τη νίκη των Spurs επί της Μάντσεστερ Σίτι με 3-2. Υπερβολή; Προφανώς. Όμως, Κέιν και Σον έδωσαν στον Ιταλό τεχνικό λόγο να αισιοδοξεί.

Το ρολόι στα matrix του “Έτιχαντ” έδειχνε το 59ο λεπτό. Ο Σον βρήκε με… κλειστά μάτια τον Κέιν και ο Άγγλος στράικερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Έντερσον για το 1-2 της Τότεναμ απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι. Τελικά, οι Λονδρέζοι έφυγαν  από το Μάντσεστερ με νίκη, 3-2, απέναντι στους Πολίτες, αφού ο Κέιν βρήκε κι άλλο γκολ το 95’, ως απάντηση, στην προσωρινή ισοφάριση με το πέναλτι του Μάχρεζ.

Έγραψαν ιστορία με 36 γκολ!

Record, equalled. ?

Το γκολ του 59ου λεπτού, ωστόσο, ήταν μια ακόμη επιβεβαίωση της ποιότητας που διαθέτει η Τότεναμ στην επίθεσή της. Και ήταν ένα γκολ με το οποίο το… φονικό της δίδυμο, Κέιν – Σον, ισοφάρισε μια ιστορική επίδοση στην Premier League. Ο λόγος για τα γκολ που έχουν προκύψει από συνδυασμό δύο ποδοσφαιριστών. Μέχρι το απόγευμα του Σαββάτου Φρανκ Λάμπαρντ και Ντιντιέ Ντρογκπά κρατούσαν τα… γκέμια, καθώς είχαν πετύχει από κοινού 36 γκολ στο πρωτάθλημα. Κέιν και Σον βρίσκονταν ένα πίσω, όμως στο Έτιχαντ – πιθανόν στο καλύτερο μέρος που θα μπορούσε να τους συμβεί – έγραψαν ιστορία, πιάνοντας τη συγκεκριμένη επίδοση. Πέρυσι, άλλωστε, είχαν σπάσει ένα παρόμοιο ρεκόρ, με τα γκολ από μεταξύ τους συνδυασμό σε μία σεζόν, πετυχαίνοντας 14, ένα περισσότερο από το ιστορικό δίδυμο Σίρερ – Σάτον.

Υπενθύμιση… ποιότητας

Ωστόσο, το γεγονός ότι απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι ισοφάρισαν ένα… αραχνιασμένο ρεκόρ αποτέλεσε την καλύτερη υπενθύμιση τόσο για το εσωτερικό της όσο και για τους ουδέτερους παρατηρητές, ότι η ποιότητα των Spurs είναι εκεί, δεν έφυγε ποτέ. Μπορεί η φετινή χρονιά να μην έχει πάει μέχρι στιγμής καθόλου καλά και να υποχρεώθηκε ο Ντάνιελ Λίβι σε αλλαγή προπονητή, όμως αν κάτι χρειάζεται περισσότερο από οτιδήποτε άλλο στην Τότεναμ είναι η ψύχραιμη καταγραφή της πραγματικότητας.  Κι αυτό, γιατί η αλήθεια είναι, ότι μετά από τις τρεις σερί ήττες από Τσέλσι, Σαουθάμπτον και Γουλβς, ο περίγυρος των Λονδρέζων… ακόνιζε τα μαχαίρια της κριτικής, με αποδέκτη τον Αντόνιο Κόντε. Ναι, η Τότεναμ δεν μπορεί να είναι ικανοποιημένη από την 7η θέση στην οποία βρίσκεται, όμως στην προκειμένη περίπτωση ο βαθμολογικός πίνακας δεν αποτυπώνει την αλήθεια, καθώς οι Spurs έχουν τρία ματς λιγότερα σε σχέση με ομάδες όπως η Άρσεναλ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Γουέστ Χαμ, κάτι που σημαίνει πως δυνητικά με εννιά βαθμούς στο… σακούλι, η συζήτηση που την αφορά θα είναι τελείως διαφορετική!