Κάλιαρι - Νάπολι 1-1: Κόλλησαν και έχασαν την ευκαιρία να πατήσουν κορυφή οι Ναπολιτάνοι

Κάλιαρι – Νάπολι 1-1: Κόλλησαν και έχασαν την ευκαιρία να πατήσουν κορυφή οι Ναπολιτάνοι, καθώς έμειναν στην ισοπαλία απέναντι στην Κάλιαρι για την 26η αγωνιστική της Serie A.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στην Κάλιαρι και στην Νάπολι, ήταν μια μεγάλη ευκαιρία και για τις δύο ομάδες, με το ισόπαλο 1-1 να μην βολεύει… κανέναν.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη για να φύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ οι φιλοξενούμενοι για να πατήσουν κορυφή, παρέα με τη Μίλαν.

Τη νίκη όμως φάνηκε να θέλει πιο πολύ η Κάλιαρη, η οποία έδειχνε καλά στημένη από την αρχή και με πλάνο να χτυπήσει τις αδυναμίες των Ναπολιτάνων, κάτι που δεν κατάφερε στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο όμως το έκανε και με το παραπάνω, καθώς ο Περέιρο κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 58ο λεπτό, μετά από ασίστ του Ντεΐόλα.

Το γκολ φάνηκε να δίνει ακόμη μεγαλύτερη δίψα στους γηπεδούχους, οι οποίοι πίεσαν και για ένα δεύτερο γκολ και παρότι έβγαλαν αρκετές και καλές ευκαιρίες το γκολ δεν ήρθε.

Η Νάπολι μετά το σοκ του 1-0, άρχισε να βρίσκει ξανά τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο και από τη στιγμή που δεν βρέθηκε με δεύτερο γκολ πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν το τέλος του αγώνα με τον Οσίμεν, να κάνει το 1-1 μετά από ασίστ του Ρούι στο 87ο λεπτό. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να βρουν ένα γκολ, χωρίς τύχη όμως, μένοντας στην ισοπαλία.

Κάλιαρι (3-5-1-1): Κράγκνο, Γκολντανίγκα, Λοβάτο, Αλτάρε, Μπελανόβα, Ντείόλα, Γκράσι, Μπασέλι, Ντάλμπερτ, Περέιρο, Ζοάο Πέδρο

Νάπολι (3-4-2-1): Οσπίνα, Ραχμάνι, Κουλιμπαλί, Ζεσούς, Ντι Λορέντζο, Ντεμέ, Ζιελίνσκι, Ρούι, Ελμάς, Μέρτενς, Πετάνια