Μπολόνια - Σπέτσια 2-1: Το γύρισε… μόνος του ο Αρναούτοβιτς

Μπολόνια – Σπέτσια 2-1: Το γύρισε… μόνος του ο Αρναούτοβιτς και πήρε μια μεγάλη νίκη η Μπολόνια, απέναντι στην Σπέτσια για την 26η αγωνιστική της Serie A.

Με σημαντική νίκη κατάφερε να πάρει η Μπολόνια, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, από την Σπέστια. Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Αυστριακό επιθετικό, Μάρκο Αρναούτοβιτς, ο οποίος πέτυχε και τα 2 γκολ της ομάδας του, στη νίκη με 2-1.

Με τον καλύτερο τρόπο κατάφερε να ξεκινήσει την αναμέτρηση η Σπέτσια, η οποία κατάφερε να πιάσει στον… ύπνο τη Μπολόνια και να ανοίξει το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Μανάι, μετά από ασίστ του Ρέκα.

Η Μπολόνια δεν έδειχνε να πατάει καλά στην αρχή της αναμέτρησης και το γκολ που δέχθηκε έδειξε να την σοκάρει, στη συνέχεια όμως και συγκεκριμένα μετά το 25λεπτο, άρχισε να πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο και να φέρνει το παιχνίδι στα δικά της μέτρα.

Η πίεση που άρχιζε να ασκεί έπιασε τόπο και λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Αρναούτοβιτς κατάφερε να κάνει το 1-1 στο 40 λεπτό, μετά από ασίστ του Μπάροου, φέρνοντας και πάλι το ματς στην ισοπαλία.

Στο δεύτερο μέρος υπήρχε μια ομάδα η Μπολόνια, οι γηπεδούχοι μπήκαν με μυαλό και δεν την πάτησαν όπως στο πρώτο μέρος, παίρνοντας από την αρχή τη μπάλα στα πόδια τους και δίνοντας τον δικό τους ρυθμό στην αναμέτρηση.

Η Σπέτσι δεν έδειχνε να είχε τρόπο να απειλήσει, αμυντικά όμως έδειχνε να αντέχει, παρά την υψηλή πίεση της Μπολόνια, μια πίεση που εν τέλει έφερε καρπούς στο 84ο λεπτό, με τον Μάρκο Αρναουτοβιτς να σκοράρει μια ακόμη φορά, αυτή τη φορά μετά από πάσα του Σανσόν, ολοκληρώνοντας την ανατροπή και κάνοντας το 2-1.

Με τη νίκη αυτή η Μπολόνια παρέμεινε στην 13η θέση, όμως κατάφερε να ξεφύγει 9 πόντους από την ζώνη του υποβιβασμού, κάνοντας σοβαρό βήμα για την αποφυγή προβλημάτων. Από την άλλη η Σπέτσια έπεσε στην 15η θέση και βρίσκεται 4 βαθμούς από την 18η Κάλιαρι.

Μπολόνια (3-4-3): Σκορούπσκι, Μπονιφάζι, Μπίνκς, Τεατέ, Ντε Σιλβέστρι, Σοριάνο, Σούτεν, Χίκεϊ, Ορσολίνι, Μπάροου, Αρναούτοβιτς

Σπέτσια (4-2-3-1): Προβεντέλ, Φερέρ, Έρλιτς, Νικολάου, Ρέκα, Σάλα, Κιβιόρ, Γκιάσι, Βέρντε, Μαγγιόρε, Μανάι