ΑΕΚ - Νιμ 34-30: Ζωντανή για την πρόκριση η Ενωση

ΑΕΚ – Νιμ 34-30: Ζωντανή για την πρόκριση η Ενωση μετά τη νίκη επί της πρωτοπόρου Νιμ στην Χαλκίδα

Με τρομερή εμφάνιση ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ κέρδισε με 34-30 την πρωτοπόρο του ομίλου Νιμ στην Χαλκίδα κι έμεινε ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση του EHF European League.

Η «Ένωση» όπως στη Γαλλία έτσι και σήμερα πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και απέδειξε πόσο αδίκησε τον εαυτό της στα προηγούμενα παιχνίδια. Με τη νίκη αυτή μπήκε ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης και θα τα δώσει όλα στα δύο παιχνίδια που απομένουν με Σπόρτινγκ και Πέλιστερ.

Με κορυφαίους τους Λέμος, Μόγια και Πλάθα η ΑΕΚ θυμήθηκε το καλό της εαυτό και επιβεβαίωσε πως θα εξαντλήσει και την τελευταία πιθανότητα που έχει για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και με ενέργεια στο παιχνίδι (2-1). Έτσι, πήρε μια διαφορά απέναντι στη Νιμ, η οποία δεν μπορούσε να αντιδράσει απέναντι στην καλή άμυνα της Ένωσης (6-2). Οι «κιτρινόμαυροι» έβρισκαν εύκολο το δρόμο προς τα δίχτυα (11-6) και σε συνδυασμό με το γεγονός πως περιόρισαν τις κινήσεις των φιλοξενούμενων διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας (14-9). Κάπου εκεί, όμως οι παίκτες της ΑΕΚ έπαθαν μπλακ άουτ και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Νιμ, η οποία ροκάνισε τη διαφορά (14-13) και μάλιστα πέρασε και μπροστά (14-15) για να μπει στα αποδυτήρια με το 15-16.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ διόρθωσε αρκετά πράγματα στην άμυνα της (21-18) και έτσι «έχτισε» σταδιακά μια υπέρ της διαφορά (24-21). Η Νιμ πάλευε να μείνει κοντά και πίεζε αρκετά, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τις λύσεις (27-24), με αποτέλεσμα να μείνουν σε θέση οδηγού (29-27). Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια διατήρησαν καθαρό μυαλό και καλές ενέργειες σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν (32-27) και τελικά να φτάσουν σε μια σημαντική νίκη με  34-30.