Τσέλσι - Λιλ 2-0: Οι «μπλε» νίκησαν και απέκτησαν καθαρό προβάδισμα για τη ρεβάνς

Τσέλσι – Λιλ 2-0: Η Τσέλσι πήρε μία εύκολη νίκη (2-0) κόντρα στη Λιλ, για τον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του Champions League, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα για τη ρεβάνς στη Γαλλία…

Χωρίς να απειληθεί, σοβαρά, στην αναμέτρηση η παγκόσμια Πρωταθλήτρια δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στην πρωταθλήτρια Γαλλίας, κερδίζοντας με σκορ 2-0. Πρωταγωνιστές για την Τσέλσι ήταν οι Χάβερτς και Πούλισικ, οι οποίοι πέτυχαν και τα δύο τέρματα για τη νίκη των «μπλε».

Έλειπε ο Λουκάκου, «χόρευε» ο Χάβερτς

Η Τσέλσι μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, θέλοντας να βρει το γκολ που θα της έδινε γρήγορα το προβάδισμα κόντρα στη Λιλ. Βασική απειλή για την εστία του Λεό Ζαρντίμ ήταν ο Κάι Χάβερτς, ο οποίος με σουτ στο 4ο και στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου στα καρέ της Λιλ.

Στο 8ο λεπτό, ο Γερμανός με την τρίτη και φαρμακερή άνοιξε το σκορ για τους Λονδρέζους, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζίγιες. Αυτό το γκολ έφερε την Τσέλσι στην κορυφή της φετινής λίστας με τις ομάδες που έχουν πετύχει γκολ από κόρνερ, φτάνοντας τα τέσσερα γκολ στο Champions League.

Από εκεί και πέρα, οι «λιλουά» προσπάθησαν να απειλήσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση, ωστόσο τόσο οι προσπάθειες του Ρενάτο Σάντσες δεν ήταν αρκετές, με συνέπεια το 1-0 να είναι το σκορ της ανάπαυλας.

Δεν απείληθηκε και «κλείδωσε» τη νίκη

Η Τσέλσι, στην επανάληψη, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για να καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Οι Λονδρέζοι χωρίς να απειληθούν από τους «λιλουά» κράτησαν την κατοχή και στο 63ο λεπτό κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.

Ο Καντέ πραγματοποίησε μία δύσκολη κούρσα από το κέντρο έως το ύψος της μεγάλης περιοχής, έβγαλε ωραία κάθετη στον Πούλισικ, με τον τελευταίο να πλασάρει τον Ζαρντίμ και να διαμορφώνει από νωρίς στο δεύτερο μέρος το τελικό σκορ.

Από την επίτευξη του δεύτερου τέρματος έως και το σφύριγμα της λήξης ο ρυθμός στο παιχνίδι έπεσε με τη Λιλ να έχει αποδειχθεί την ήττα της και τους παίκτες του Τούχελ να κάνουν διαχείριση δυνάμεων, ενόψει του τελικού στο Carabao Cup απέναντι στη Λίβερπουλ.

Τσέλσι: Μεντί, Ρούντιγκερ, Τιάγκο Σίλβα, Κρίστενσεν, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο (80′ Σαρ), Καντέ, Κόβατσιτς (52′ Λόφτους-Τσικ), Ζίγιες (59′ Σαούλ), Πούλισικ (80′ Βέρνερ), Χάβερτς

Λιλ: Λεό Ζαρντίμ, Τζαλό (76′ Γκούντμουντσον), Μπότμαν, Φόντε, Τσέλικ, Αντρέ, Τσέκα, Ονάνα (65′ Γιλμάζ), Μπαμπά, Ρενάτο Σάντσες (81′ Μπεν Αρφά), Νταβίντ (81′ Ζέγκροβα)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:

ΡΟΜΑΝ ΑΜΠΡΑΜΟΒΙΤΣ: Ένας ανυπόμονος μεγιστάνας που καθιέρωσε την Τσέλσι στην Elite