Καλαμάτα - Καλλιθέα 2-2: Η ντοπιέτα του Μουνιέ στέρησε τη νίκη από την «Μαύρη Θύελλα»

Η Καλαμάτα μπορεί να προηγήθηκε δύο φορές απέναντι στην Καλλιθέα, ωστόσο εκείνη βρήκε ισάριθμες «απαντήσεις» με τον Μουνιέ και οδήγησε τον εξ’ αναβολής αυτόν αγώνα της 11ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 σε ισοπαλία με το σκορ στο 2-2. Έτσι, τόσο η «Μαύρη Θύελλα» όσο η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου μείωσαν στους τρεις βαθμούς την απόστασή τους από τον πρώτο Λεβαδειακό έχοντας από έναν και δύο αγώνες λιγότερους αντίστοιχα.

Η Καλαμάτα ήταν εκείνη που πρώτη άνοιξε το σκορ με το υπέροχο σουτ του Κωνσταντινόπουλου στο 13ο λεπτό. Ο Μουνιέ ισοφάρισε προσωρινά για την Καλλιθέα στο 35ο λεπτό προτού έρθει ο πρώτος σκόρερ της «Μαύρης Θύελλας» στο φετινό πρωτάθλημα, Γιάννης Λουκίνας και νικήσει με σουτ τον Στρέζο για να δώσει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Τέσσερα λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μουνιέ «χτύπησε» και πάλι για την Καλλιθέα, αυτή τη φορά με σουτ για να ισοφαρίσει σε 2-2 για την Καλλιθέα. Η Καλαμάτα ανασκουμπώθηκε και προσπάθησε να πάρει και πάλι τα ηνία του αγώνα για να πάρει και πάλι το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο αρκετά καλές ευκαιρίες, πρώτα με τον Παυλίδη κι έπειτα με τον Κόκκορη λίγο μετά το 70ο λεπτό, όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί καμία από τις δύο με αποτέλεσμα το 2-2 να παραμείνει μέχρι το τέλος αφήνοντας μία γλυκόπικρη γεύση και στις δύο ομάδες, αφού ναι μεν δεν νίκησαν καμία από τις δύο, ωστόσο με την ισοπαλία που πήραν και τον ένα βαθμό πλησίασαν τον πρώτο Λεβαδειακό στους τρεις βαθμούς φτάνοντας ακόμα πιο κοντά στον στόχο τους.

Καλαμάτα (Μπελά): Ταΐρης, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Παπατόλιος (53′ Κόκκορης), Κωνσταντινόπουλος (27′ λ.τ Τσαγκαλίδης), Μοζέρ (70′ Μαβινγκά), Ματέους (70′ Μπόρχες), Αναστασόπουλος, Φελίπε, Γρίβας (70′ Παυλίδης), Λουκίνας.

Καλλιθέα (Βόκολος): Στρέζος, Ρέντζας, Ρώσση, Ευαγγέλου, Χατζηδίμπας, Μπουλούλης, Τσιντώνης, Σαντάνα, Μουνιέ, Μανθάτης, Κυνηγόπουλος.