Λαμία - Αστέρας Τρίπολης 0-2: Σαν «κομήτης» μπαίνει στα play off

O Aστέρας Τρίπολης επικράτησε της Λαμίας 2-0 για την εξ΄αναβολής αγωνιστική του πρωταθλήματος

Τέσσερα λεπτά ήταν αρκετά για τον Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος επικράτησε 2-0 της Λαμίας στην εξ’ άναβολής μεταξύ τους αναμέτρηση και πλέον βρίσκεται εντός «εξάδας».

Οι Αρκάδες είναι στο -1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα και στο +1 από τον ΟΦΗ, με τους Κρητικούς να έχουν ένα ματς περισσότερο.

Το παιχνίδι

Η Λαμία μπήκε δυναμικά στο ματς, με τον Τιρόνε μόλις στο 3ο λεπτό θέλησε να «απειλήσει» τον Παπαδόπουλο με «ψαλιδάκι», ωστόσο ήταν πολύ… φιλόδοξος.

Τα αρχικά λεπτά ο ρυθμός ήταν χαμηλός, με αμφότερες τις ομάδες να μην έχουν πραγματοποιήσει κάποια τελική το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Αστέρας, είχε την πρώτη του αξιόλογη στιγμή στο 18′, με τον Άλβαρες να πραγματοποιεί καλή διαγώνια πάσα και την άμυνα της Λαμίας να διώχνει.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά στο 25′, όταν η κάθετη του Τιρόνε βρήκε τον Μανούσο, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ, απέφυγε τον Παπαδόπουλο με την άμυνα των Αρκάδων αν διώχνει, ωστόσο η φάση ήταν μη γεννομένη, καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Μας… ξύπνησε ο Mπαράλες

Με το ματς να θυμίζει προπόνηση, το γκολ του Αστέρα Τρίπολης στο 34ο λεπτό λειτούργησε σαν «ξυπνητήρι». Ο Άλβαρες έκανε τη σέντρα και ο συνήθης ύποπτος Μπαράλες, με κεφαλιά ψαράκι, έκανε το 1-0. Ο Αργεντινός, ως ένδειξη σεβασμού, δεν πανηγύρισε το γκολ του, καθώς στο παρελθόν έχει παίξει και στη Λαμία.

Ήταν να μην «πάρει» φόρα ο Αστέρας Τρίπολης, αφού μόλις τρία λεπτά μετά το πρώτο γκολ, ο Ριέρα έφυγε στη «πλάτη» της άμυνας και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του!

Στο 42′, η Λαμία «άγγιξε» το γκολ με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει κεφαλιά του Τσούκαλου και τις ομάδες να πηγαίνουν στα απδυτήρια με σκορ 2-0 υπερ των φιλοξενούμενων.

«Άργησε» η Λαμία

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Αστέρας είχε την ευκαιρία να ανοίξει κι άλλο την «ψαλίδα», με δυνατό σουτ του Τιλίκα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Γκαραβέλη. Η Λαμία «απάντησε» στο 56΄όταν μετά από καλή κούρσα ο Μανούσος βρέθηκε σε θέση βολής και η μπάλα πέρασε άουτ ενώ μόλις ένα λεπτό αργότερα ο Προβυδάκης έκανε το γύρισμα, αλλά ο Τσούκαλος δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Παπαδόπουλο.

Ασταμάτητος ήταν ο Αστέρας, με τον Άλβαρες να πλησιάζει το 3-0. Στο 72′, ο αριστερός μπακ των Αρκάδων δοκίμασε δυνατό δεξί σουτ αλλά ο Γκαταβέλης έδιωξε εντυπωσιακά.

Το VAR «πλήγωσε» τους γηπεδούχους

Η Λαμία βρήκε τον δρόμο προς τα… δίχτυα στο 77′, όταν ο Μπανγκουρα σκόραρε μετά από απομακρυνση του Αλβαρες σε προβολή του Ελευθεριάδη. Ωστόσο, το γκολ ορθά ακυρώθηκε, μετά από έλεγχο του VAR, για χέρι του τελευταίου στην αρχή της φάσης.

Στα αρνητικά του ματς συγκαταλέγεται ο τραυματισμός του Μπεχαράνο στο 87′, ο οποίος τραυματίστηκε σε μία εναέρια σύγκρουση και ο Γκεντσογλου πέρασε στη θέση του. Στα αγωνιστικά, τα πέντα λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξαν κάτι στη ροή του παιχνιδιού, με τους Αρκάδες να παρνηγυρίζουν μία τεράστια νίκη.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Βύντρα (46′ Προβυδάκης), Λούκας, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο, Τζανδάρης (64′ Νούνιες), Τιρόνε (70′ Ελευθεριάδης), Μανούσος, Ρόμανιτς, Τσούκαλος (46′ Μπανγκουρά)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία, Πίτσου, Καστανιο, Αλβαρες, Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Ριέρα (61′ Τασουλής), Καπίγια, Σίτο (46′ Τιλίκα), Μπαράλες