Λίβερπουλ: Το ασύλληπτο ρεκόρ του υπερπολύτιμου Φαν Ντάικ στο Άνφιλντ

O Bίρτζιλ Φαν Ντάικ αποκτήθηκε από τη Λίβερπουλ τον Ιανουάριο του 2018, ενώ το περασμένο καλοκαίρι οι «Reds»… έδεσαν τον 30χρονο Ολλανδό κεντρικό αμυντικό έως το 2025. Ο έμπειρος διεθνής στόπερ έχει πετύχει ένα απίστευτο ρεκόρ στο «Άνφιλντ», καθώς είναι αήττητος στα 56 παιχνίδια που έχει αγωνιστεί στην έδρα της ομάδας του, μετρώντας 51 νίκες και 8 ισοπαλίες, για το πρωτάθλημα της Premier League

Ένα νούμερο που αντιστοιχεί στο 86,4% των νικών για τη Λίβερπουλ, με τον Ολλανδό στο γήπεδο. Με αυτόν τον τρόπο, ο Φαν Ντάικ ισοφαρίσε το ρεκόρ που κατείχε ο Άγγλος μέσος Λι Σαρπ, από τη δεκαετία του 1990, με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τους περισσότερους εντός έδρας αγώνες δίχως ήττα. Παράλληλα, η Λίβερπουλ έχει κερδίσει και στα 13 παιχνίδια που έχει σκοράρει και κανένας άλλος παίκτης δεν έχει σκοράρει σε περισσότερα παιχνίδια για τη Λίβερπουλ ενώ έχει κερδίσει το 100% αυτών.

Ο υπερπολύτιμος όπως αποδεικνύεται και στα στατιστικά, Ολλανδός κεντρικός αμυντικός μετράει 14 παιχνίδια χωρίς να παραβιαστεί η εστία της ομάδας του τη φετινή σεζόν, ενώ εχθές πέτυχε και γκολ στο 6-0 της Λίβερπουλ επί της Λιντς, σφραγίζοντας τον θρίαμβο της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ. Μία νίκη που την έφερε ακόμα πιο κοντά στην πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι. Με την ολοκλήρωση της 26ης αγωνιστικής της Premier League, οι «Reds» μείωσαν τη διαφορά από την κορυφή στους 3 βαθμούς και το πρωτάθλημα στην Αγγλία πήρε και πάλι «φωτιά».

Καθοριστικός για τη Λίβερπουλ και στο Champions League

Σε ό,τι αφορά τις επιδόσεις του στο Champions League, ο Φαν Ντάικ μετράει 12 παιχνίδια στο «Άνφιλντ», με απολογισμό 10 νίκες1 ισοπαλία και μόλις 1 ήττα (2-3 στην παράταση στον αγώνα της φάσης των «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, με αντίπαλο την Ατλέτικο Μαδρίτης το 2020). Παρά τη μοναδική αυτή απώλεια, το ποσοστό της Λίβερπουλ με τον Φαν Ντάικ στην έδρα της στην Ευρώπη, είναι 83,33%

Χωρίς αυτόν, η Λίβερπουλ έχει παίξει 19 αγώνες στην Premier League, εντός έδρας, μετρώντας 10 νίκες, 3 ισοπαλίες και έως και 6 ήττες. Μόνο σε ποσοστό 52,63% κερδίζει εντός έδρας, εν τη απουσία του. Το ίδιο συμβαίνει και στο Champions League, όπου οι «Reds», έχουν 9 παιχνίδια, εκ των οποίων έχουν 5 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα, με ποσοστό επιτυχίας 55,56%.

Την προπερασμένη σεζόν, ο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ έγινε μόλις ο 5ος ποδοσφαιριστής (εξαιρούνται οι τερματοφύλακες) στην ιστορία της Premier League που δεν είχε χάσει λεπτό συμμετοχής στο πρωτάθλημα, το οποίο και κατέκτησε στο τέλος με τη Λίβερπουλ. Ο Ολλανδός ήταν «πάρων» για 3.420 λεπτά σε 38 αγώνες.

Τον Ιούλιο που μας πέρασε, ο Ολλανδός αμυντικός επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από 285 ημέρες και τη ρήξη χιαστών που είχε υποστεί τον Oκτώβριο του 2020, στον αγώνα με την Έβερτον (2-2). Οι «Reds» αναμετρήθηκαν με τη Χέρτα Βερολίνου, στο πλαίσιο των φιλικών αγώνων προετοιμασίας και έλαβε χρόνο συμμετοχής.