Άρσεναλ - Γουλβς 2-1: Ο Λακαζέτ έσωσε τους «κανονιέρηδες» στο 95'

Η Άρσεναλ τα χρειάστηκε, αλλά κατάφερε τελικά να λυγίσει την Γουλβς στο 95ο λεπτό με… buzzer beater του Αλεξάντερ Λακαζέτ επικρατώντας έτσι με 2-1 των «λύκων» σε εξ’ αναβολής αγώνα για την 20η αγωνιστική της Premier League. Οι «κανονιέρηδες» έφτασαν έτσι τις τρεις σερί νίκες και ανέβηκαν στην 5η θέση της βαθμολογίας προσπερνώντας την Γουέστ Χαμ.

Η Άρσεναλ ήταν η καλύτερη ομάδα στο πρώτο μέρος, ωστόσο όχι κι εκείνη που πήγε στο διάλειμμα του ημιχρόνου με το προβάδισμα. Το γκολ του Χουάνγκ Χι-Τσαν στο 10ο λεπτό για την Γουλβς ήταν η διαφορά των δύο ομάδων στο πρώτο 45λεπτο. Οι «κανονιέρηδες» ήταν εκείνοι που είχαν τα ηνία του αγώνα, όμως οι «λύκοι» είχαν την ουσία και την τύχη, αφού στην μοναδική τελική τους εντός εστίας κατόρθωσαν να σκοράρουν και μάλιστα νωρίς βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Μικέλ Αρτέτα.

Η ανατροπή του αγώνα ήταν ο μεγάλος στόχος της Άρσεναλ, ωστόσο αυτό δεν ήταν κάτι εύκολο, αφού η Γουλβς διατηρούσε ένα αήττητο σερί 45 αγώνων σε παιχνίδια της Premier League που είχε ανοίξει εκείνη πρώτη το σκορ έχοντας 39 νίκες και 6 ισοπαλίες σ’ αυτά.

Οι αλλαγές του Αρτέτα χάρισαν στην Άρσεναλ τον βαθμό της ισοπαλίας

Η κυριαρχία της ομάδας του Μικέλ Αρτέτα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, όμως κι εκεί η Άρσεναλ δυσκολεύοταν να βρει καλές τελικές. Αυτο διευκόλυνε την ζωή της Γουλβς που ναι μεν πιεζόταν, όχι όμως σε υπερβολικό βαθμό, ώστε να μην τα καταφέρει να τα… βγάλει πέρα. Τη λύση για την Άρσεναλ έδωσαν οι δύο αλλαγές του Ισπανού τεχνικού. Ο Νικολά Πεπέ μπήκε στο παιχνίδι στο 71′ και έντεκα λεπτά αργότερα σκόραρε ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τους «κανονιέρηδες» μετά από ασίστ του Ενκετιά που ειχε εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο μόλις έξι λεπτά πριν στην θέση του Σοάρες.

Η Άρσεναλ φαινόταν παρά τις προσπάθειες της να μην μπορεί να κάνει την ολική ανατροπή, αλλά αυτό άλλαξε στην τελευταία φάση του αγώνα. Ο Λακαζέτ ως από μηχανής Θεός σκόραρε για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα στο 90+5′ και της χάρισε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Κάπως έτσι οι «κανονιέρηδες» όχι μόνο πέρασαν την Γουέστ Χαμ στην βαθμολογία έχοντας και δύο αγώνες λιγότερους από τα «σφυριά», αλλά έφτασε και στον ένα βαθμό από την 4η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (46β.) από την οποία επίσης έχει δύο παιχνίδια λιγότερα. Στην 7η θέση παρέμεινε η Γουλβς παρά την αποψινή της ήττα.

Άρσεναλ (πρ. Μικέλ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Γκάμπριελ, Σοάρες (76′ Ενκετιά), Τιέρνι (90+2′ Ταβάρες), Παρτέι, Τσάκα, Όντεγκααρντ, Σακά, Μαρτινέλι (71′ Πεπέ), Λακαζέτ

Γουλβς (πρ. Μπρούνο Λάγκε): Ζοσέ Σα, Κίλμαν, Κόαντι, Σάις, Σεμέδο (61′ Τζόνι), Αΐτ Νουρί, Νέβες, Μουτίνιο, Χουάνγκ (75′ Νέτο), Ποντένσε (90′ Ντεντόνκερ), Χιμένες