Ολυμπιακός - Αταλάντα 0-3: Άλλη κλάση, άλλη ταχύτητα, άλλη μπάλα!

Ήταν ξεκάθαρα άλλη κλάση η Αταλάντα και ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει κάτι μέσα στο Καραϊσκάκη, όπου γνώρισε την ήττα με 3-0 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa League.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησαν να κρατήσουν τους Ιταλούς μακριά από την περιοχή τους, το κατάφεραν μέχρι ενός σημείου, αλλά τα λάθη που έκαναν κόστισαν με αποτέλεσμα να έρθει το «βαρύ» 0-3. Από την πλευρά τους οι Ιταλοί επιβεβαίωσαν πως μακριά από το γήπεδό τους εμφανίζονται καλύτεροι, αφού όχι μόνο υπερασπίστηκαν το 2-1 του πρώτου αγώνα, αλλά  πήραν και τη νίκη στο Καραϊσκάκη.

Το πήγαινε εκεί που ήθελε…

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός φάνηκε ότι δεν ήθελε να το πάει το παιχνίδι όπως στο Μπέργκαμο, δηλαδή πρέσινγκ, τρέξιμο και πίεση από τα πρώτα λεπτά και ψηλά. Ίσως γιατί στο δεύτερο ημίχρονο θα ερχόταν η κούραση, όπως ακριβώς δηλαδή έγινε στην Ιταλία.

Από την άλλη η Αταλάντα από το κέντρο δεν μπορούσε να επιτεθεί γιατί ο Μαντί Καμαρά έκλεινε καλά τους διαδρόμους των φιλοξενούμενων και κάπως έτσι πήγαινε το παιχνίδι.

Όμως στα τελευταία λεπτά «χάλασε» ο Ολυμπιακός τη δική του αμυντική λειτουργία, αφού η Αταλάντα άλλαξε το παιχνίδι της…

Στο 5′ ο Μαλινόφσκι έκανε το μακρινό σουτ, με τον Βατσλίκ όμως να μπλοκάρει σταθερά. Δύο λεπτά μετά ο Ολυμπιακός απάντησε στην ευκαιρία των Ιταλών, ο Μαντί Καμαρά δοκίμασε το σουτ από μακριά, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ από την εστία της Αταλάντα!

Οι μπαλιές στην πλάτη της άμυνας

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, η Αταλάντα άλλαξε τον τρόπο ανάπτυξής της. Είδε ότι δεν μπορούσε να βγάλει κάτι καλό από τον άξονα και πήγε στα πλάγια.

Έβγαλε αρχικά δύο μπαλιές από τα πλάγια, μία στην πλάτη του Σισέ και μία στου Λαλά, αλλά ο βοηθός σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ. Την τρίτη φορά όμως έγινε η… ζημιά.

Στο 40′ αρχικά ο Λαλά έδειχνε να ελέγχει την μπάλα στη μονομαχία του με τον Μέλε, αλλά ο παίκτης της Αταλάντα έβαλε το πόδι του και πλάσαρε τον Βατσλίκ για το 0-1, σε μία μπαλιά την οποία «έφαγε» ο Γάλλος ξανά στην πλάτη του!

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου…

Ο Ολυμπιακός της έδωσε στο… πιάτο τα λάθη του

Το δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό δεν πήγε καθόλου καλά. Ο Πέδρο Μαρτίνς προσπάθησε να αλλάξει κάτι στη ροή, κάνοντας αμέσως αλλαγή βάζοντας τον Μασούρα στο ματς αντί του Σισέ. Κάτι το οποίο σήμαινε και την αλλαγή του συστήματος από 3-5-2 σε 4-2-3-1.

Δε δούλεψε και τόσο βέβαια αυτό για τους «ερυθρόλευκους», καθώς τα λάθη στην άμυνα συνεχίστηκαν.

Δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά ο Ολυμπιακός και στο 66′ η Αταλάντα εκμεταλλεύτηκε το λάθος των Πειραιωτών στην άμυνά τους. Βγήκε στην αντεπίθεση με τον Μπογκά, επάνω του πήγαν τόσο ο Εμβιλά, όσο και ο Μανωλάς, με αποτέλεσμα ο Κοοπμάινερς να μένει μόνος του ο οποίος πήρε και την μπάλα και ανενόχλητος γύρισε στον Μαλινόφσι, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι σχεδόν έστειλε την μπάλα ψηλά στη γωνία του Βατσλίκ για το 0-2!

Τη στιγμή του πανηγυρισμού του μάλιστα, ο Ουκρανός ποδοσφαιριστής της Αταλάντα με χαρακτηριστική κίνηση προσευχήθηκε, για την πατρίδα του όπου είναι πλέον σε πόλεμο με τη Ρωσία, ενώ παράλληλα φορούσε και μία μπλούζα που έγραφε στα Αγγλικά «όχι στον πόλεμο στην Ουκρανία».

Το 0-3 δεν άργησε να έρθει, αφού έγινε στο 69′, όταν ο Μαλινόφσκι βρήκε το χώρο μακριά από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού και με σουτ-οβίδα έστειλε την μπάλα ξανά ψηλά στη γωνία του Βατσλί και έτσι «έγραψε» το 0-3!

Δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια, αφού και η Αταλάντα έριξε το ρυθμό της και έτσι έμεινε το 0-3, με τον Ολυμπιακό να χαιρετά πλέον την Ευρώπη για τη φετινή σεζόν…

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σισέ (46′ Μασούρας), Λαλά (67′ Βρουσάι), Μαντί Καμαρά, Εμβιλά (67′ Ελ Αραμπί), Ρέαμπτσιουκ, Αγκιμπού Καμαρά, Ονιεκουρού (60 Βαλμπουενά), Τικίνιο (74′ Φαντιγκά).

Αταλάντα (Τζ. Γκαπερίνι): Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ, Τζιμσίτι, Χάτεμπερ, Ντε Ρουν, Φρόιλερ, Μέλε (83′ Πετσέλα), Μαλινόφσκι (83′ Μιχάιλα), Πεσίνα (56′ Κοοπμάινερς), Πάσαλιτς (56′ Μπογκά).