Χόφενχαϊμ - Στουτγκάρδη 2-1: Ανατροπή τετράδας με Μπαουμγκάρτνερ

Η Στουτγκάρδη κρατούσε για 85 λεπτά το τρίποντο της παραμονής στα χέρια της, αλλά ο Μπαουμγκάρντερ με δύο γκολ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Χόφενχαϊμ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, προσεγγίζοντας διαρκώς την περιοχή της Στουγκάρδης. Ο Καντέραμπεκ σπατάλησε δύο ευκαιρίες στο 16′ και το 21′, με τον Χούμπνερ να σκοράρει στο 43′ αλλά το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Η υπεροχή της Χόφενχαϊμ δεν επιβεβαιώθηκε με ένα γκολ και έτσι ο Έντο στο 58′ μετά από κόρνερ βρήκε τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Και πάνω που όλα έδειχναν πως η Στουτγκάρδη θα πάρει ένα κομβικό τρίποντο για την κούρσα της παραμονής, ο Μπαουμγκάρτνερ με ένα σόλο και ένα σουτ έξω από την περιοχή «εκτέλεσε» τον Μούλερ για το 1-1 στο 85′. Μάλιστα πέντε λεπτά αργότερα, μετά τη σέντρα του Λάρσεν ο ίδιος σκόρερ ολοκλήρωσε την ανατροπή με ένα φανταστικό πλασέ.

Το 2-1 άφησε απογοητευμένους τους φιλοξενούμενους που έμειναν στους 19 βαθμούς πίσω από την Άουγκσμπουργκ, στην προτελευταία θέση της Bundesliga, ενώ η Χόφενχαϊμ «πάτησε» στην τετράδα.