Bundesliga: Έβγαλε αντίδραση η Λεβερκούζεν - Στοπ στο αρνητικό της σερί έβαλε η Ουνιόν Βερολίνου

Bundesliga: Έβγαλε αντίδραση η Λεβερκούζεν – Στοπ στο αρνητικό της σερί έβαλε η Ουνιόν Βερολίνου για την 24η αγωνιστική της Bundesliga

Σπουδαίες νίκες για την 24η αγωνιστική της Bundesliga, πανηγύρισαν οι Μπάγερ Λεβερκούζεν, Ουνιόν Βερολίνου και Φράιμπουργκ. Κοντά σε μια απίστευτη ανατροπή έφτασε η Γκλάντμπαχ απέναντι στην Βόλφσμπουργκ, με το VAR όμως να μην την αφήνει και την αναμέτρηση να τελειώνει ισόπαλη 2-2, ενώ από 1 βαθμό πήραν και Γκρόιτερ Φιρτ – Κολωνία μετά την μεταξύ τους ισοπαλία με 1-1

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-0

Μια ακόμη νίκη κατάφερε να βρει η Μπάγερ Λεβερκούζεν, δείχνοντας να συνέρχεται από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Μάιντζ.

Οι «ασπιρίνες» κάνοντας ένα πολύ καλό παιχνίδι κατάφεραν να πάρουν ένα ακόμη, σημαντικό, τρίποντο στη μάχη που δίνουν για ένα εισιτήριο για το Champions League, κερδίζοντας με 2-0 την Αρμίνια Μπίλεφελντ. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Αλάριο στο 30’ και Ντιαμπί στο 57’, βάζοντας την ομάδα και πάλι στον δρόμο των νικών.

Ουνιόν Βερολίνου – Μάιντζ 3-1

Τέλος στο αρνητικό σερί των 3 συνεχόμενων ηττών, έδωσε η Ουνιόν Βερολίνου, η οποία κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, κερδίζοντας την Μάιντζ με 2-0.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν δύο γκολ στα πρώτα λεπτά των δύο ημιχρόνων, πρώτα με τον Χαραγκούτσι σοτ 8’ και μετά με τον Μπέκερ στο 56’ βάζοντας τις βάσεις για την επιστροφή στα τρίποντα. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα μετά την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κορ στο 60’ κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Ουνιόν βρίσκοντας και τρίτπο γκολ με τον Αγονιγί στο 75’, «κλειδώνοντας» τη νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 90’ με τον Μπούργκζοργκ.

Φράιμπουργκ – Χέρτα Βερολίνου 3-0

Σπουδαία νίκη για την Φράιμπουργκ απέναντι στην Χέρτα Βερολίνου, νίκη με την οποία πάτησε 4αδα και βλέπει… Champions League.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ νωρίς με τον Γκρίφο να ευστοχεί από την άσπρη βούλα μόλις στο 12ο λεπτό, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά το γκολ τα πράγμα όμως ήταν ρευστά και για τις δύο ομάδες, καθώς υπήρχαν φάσεις εκατέρωθεν, φάσεις όμως που δεν γινόντουσαν γκολ μέχρι και το 83’, όταν ο Σάντε έκανε το 2-0, κλειδώνοντας ουσιαστικά το τρίποντο για την Φράιμπουργκ, ενώ ο Χόλερ 3 λεπτά αργότερα το… σφράγισε κάνοντας το 3-0, σκορ με το οποίο τελείωσε η αναμέτρηση.

Γκρόιτερ Φιρτ – Κολωνία 1-1

Έναν ακόμη βαθμό στη δύσκολη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού κατάφερε να πάρει η Γκρόιτερ Φιρτ, η οποία έμεινα στο ισόπαλο 1-1 με την Κολωνία.

Το δύο γκολ της αναμέτρησης μπήκαν στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 53’ με τον Κάινζ, ενώ για τους γηπεδούχους ισοφάρισε στο 69’ ο Γκρίσμπεκ, κάνοντας το 1-1, σκορ με το οποίο τελείωσε και η αναμέτρηση.

Γκλάντμπαχ – Βόλφσμπουργκ 2-2

Μια ανάσα ή μάλλον ένα φάουλ πριν από μια μεγάλη ανατροπή έφτασε η Γκλάντμπαχ στην αναμέτρηση κόντρα στην Βόλφσμπουργκ.

Οι «λύκοι» κατάφεραν να βάλουν από την αρχή δύσκολα στους γηπεδούχους, καθώς στο 6ο μόλις λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Βιντ, ενώ στο 33’ ο Μπόρνοου έκανε το 2-0. Η συνέχεια όμως άνοικε στην Γκλάντμπαχ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους με τον Τουράμ να κάνει το 2-1 στο 42’.

Στο δεύτερο μέρος η Γκλάντμπαχ εκμεταλλεύτηκε την κόκκινη του Λακρουά στο 70 λεπτό και με την πίεσή της κατάφερε να κάνει το 2-2 στο 82’ με τον Εμπολό, ενώ βρήκε και το γκολ της ανατροπής στο 90+1’ με τον Γκίντερ, το VAR όμως υπέδειξε φάουλ, ακυρώνοντας το τέρμα.