Βέροια - ΠΑΟΚ Β 2-1: Ακάθεκτη με δυο εκτελέσεις φάουλ!

Η Βέροια επικράτησε του ΠΑΟΚ Β με 2-1 με δυο γκολ με απευθείας εκτελέσεις φάουλ

Η Βέροια συνέχισε το νικηφόρο σερί της, και έσπασε το αήττητο σερί του ΠΑΟΚ Β μέσα στο 2022 επικρατώντας με 2-1, με τον Έργκους Κάτσε να πληγώνει την ομάδα που τον ανέδειξε.

Πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και η Βέροια είχαν μόνο κάποιες μεμονωμένες κινήσεις με τις οποίες είχαν φέρει τη μπάλα στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή, με τη Βέροια να απειλεί με σουτ του Πασά και τον ΠΑΟΚ με κεφαλιά του Πανίδη, με τους Ταλιχμανίδη και Βελλίδη να μπλοκάρουν. Στο 31′ η Βέροια άνοιξε το σκορ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάτσε, με τον Αλβανό μέσο να μην το πανηγυρίζει λόγω την παρουσίας του στον ΠΑΟΚ, στον οποίο ανήκε από το 2004 ως το 2020.

Στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση, απείλησε δυο φορές τον Βελλίδη αλλά δεν μπόρεσε να απαντήσει. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος ήταν και πάλι αυτός που είχε την κατοχή της μπάλας και έψαχνε τον διάδρομο προς την εστία του Βελλίδη, με τον Γαϊτανίδη να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 66′ με σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο ο Βελλίδης απέκρουσε ενστικτωδώς. Στο 70′ η Βέροια έκανε το 2-0 και πάλι με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ, και σκόρερ τον Μούργο.

Ο ΠΑΟΚ Β μείωσε στο 2-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Φασίδη, μετά απο εκτέλεση κόρνερ.

Βέροια: Βελλίδης, Πεταυράκης, Μαραγκός, Σκόνδρας, Μούχαλης, Κάτσε (64′ Οικονόμου), Μούργος, Γαβριηλίδης (80′ Καπνίδης) Φοφανά (64′ Πόζογλου), Πασάς (80′ Μπλέτσας), Γιακουμάκης.

ΠΑΟΚ: Ταλιχμανίδης, Αποστολόπουλος, Μανωλιούδης, Κουλιεράκης, Τάχατος (78′ Καλουτσικίδης), Ουεντραόγκο, Μελετίδης, Σαλαμούρας (61′ Γαϊτανίδης), Τσαούσης, Τζίμας (61΄Φασίδης), Πανίδης (61′ Σμυρλής).