Premier League: Χάλασε το ντεμπούτο του Έρικσεν η Νιουκάστλ - Με μοιραίο Μιλιβόγιεβιτς έμεινε στην ισοπαλία η Πάλας

Premier League: Χάλασε το ντεμπούτο του Έρικσεν η Νιουκάστλ – Με μοιραίο Μιλιβόγιεβιτς έμεινε στην ισοπαλία η Πάλας για την 27η αγωνιστική της Premier League.

Μεγάλο τρίποντο κατάφερε να πάρει η Νιουκάστλ στο ντεμπούτο του Κρίστιαν Έρικσεν με την φανέλα της Μπρέντφορντ, ξεφεύγοντας από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στην ισοπαλία έμεινε η Κρίσταλ Πάλας με την Μπέρνλι, με τον Λούκα Μιλιβόγιεβιτς να ισοφαρίζει για τους φιλοξενούμενους με αυτογκόλ.

Μπρέντφορντ – Νιουκάστλ 0-2

Μια σημαντική νίκη στην μάχη που κάνει για την παραμονή πέτυχε η Νιουκάστλ απέναντι στην Μπρέντφορντ την οποία φιλοδώρησε με 2 τέρματα, παίζοντας και καλό ποδόσφαιρο, σημαντικό ρόλο όμως έπαιξε και η κόκκινη κάρτα των γηπεδούχων από το 11ο μόλις λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι από τη στιγμή που έμειναν και με παίκτη παραπάνω βρήκαν την ευκαιρία να παίξουν το παιχνίδι τους και να βγάλουν αρκετές φάσεις, βρίσκοντας δύο γρήγορα γκολ, ένα στο 33ο λεπτό με τον Ζοέλινγκτον και ένα στο 44ο με τον Γουίλοκ κλείνοντας ιδανικά το ημίχρονο.

Η στιγμή του αγώνα όμως ήρθε στο δεύτερο μέρος και στο 52ο λεπτό. Ο προπονητής της Μπρέντφορντ έβαλε στον αγωνιστικό χώρο τον Κρίστιαν Έρικσεν, με τον διεθνή Δανό ποδοσφαιριστή να κάνει την πρώτη του εμφάνιση ύστερα από 8 μήνες και το πρόβλημα που αντιμετώπισε στην καρδιά στον αγώνα της εθνικής του ομάδας για το Euro.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ήταν αυτοί που έκαναν… κουμάντο στην αναμέτρηση, χωρίς όμως να μπορέσουν να βρουν ένα ακόμη γκολ, μένοντας έτσι στο 2-0 και παίρνοντας 3 σημαντικούς βαθμούς, οι οποίοι τους ανέβασαν στην 14η θέση της Premier League.

Κρίσταλ Πάλας – Μπέρνλι 1-1

Έναν ακόμη βαθμό κατάφερε να σώσει η Μπέρνλι, παίρνοντας την ισοπαλία απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, ένας βαθμός που θα την βοηθήσει στον δύσκολο αγώνα που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Οι «αετοί» έδειχναν να είναι η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας μάλιστα να βρουν από νωρίς και το γκολ, κάνοντας με τον Σούλπ να το 1-0 στο 9ο λεπτό, παρότι οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι στο γήπεδο και να μην απειλούνται, κατάφεραν να ισοφαριστούν μετά από αυτογκόλ του Μιλιβόγιεβιτς.

Μετά το 1-1 παρά τις όποιες προσπάθειες έγιναν από τις δύο ομάδες για να αλλάξει το σκορ, κάτι τέτοιο δεν έγινε και το παιχνίδι τελείωσε ισόπαλο.

Μπράιτον – Άστον Βίλα 0-2

Στις νίκες επανήλθε με ένα εμφατικό… διπλό η Άστον Βίλα, η οποία κέρδισε την Μπράιτον με 2-0, δίνοντας έτσι τέλος σε ένα μικρό αρνητικό σερί 3 αγώνων χωρίς νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 17ο λεπτό με τον Μάτι Κας να κάνει το 1-0, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Μπράιτον προσπάθησε μετά το γκολ να επανέλθει και παρότι βρήκε τα πατήματά της και έφτιαξε κάποιες φάσεις δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους, όταν στο 68ο λεπτό, ο Γουότκινς έκανε το 2-0 δίνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του. Ένα προβάδισμα που κατάφεραν να το κρατήσουν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, παίρνοντας έτσι 3 ακόμη πόντους.