Έμπολι - Γιουβέντους 2-3: Βλάχοβιτς και Κεν έφεραν τους «μπιανκονέρι» στο -7 από την κορυφή

Η Γιουβέντους επέστρεψε στις νίκες μετά από αποχή δύο αγώνων, αφού επικράτησε με 3-2 εκτός έδρας της Έμπολι σε αγώνα για την 27η αγωνιστική της Serie A. Το επιθετικό δίδυμο της «μεγάλης κυρίας» ήταν εκείνο που έκανε τη διαφορά, αφού Κεν και Βλάχοβιτς σημείωσαν από ένα και δύο τέρματα αντίστοιχα.

Οι επιθετικοί της Γιουβέντους έκαναν την διαφορά

Το πρώτο μέρος του αγώνα ήταν πολύ χορταστικό με την Έμπολι να στέκεται εξαιρετικά απέναντι στην Γιουβέντους δίνοντας ιδιαίτερο ενδιαφέρον στον αγώνα. Οι «Μπιανκονέρι» ήταν εκείνοι που κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Κεν από υπέροχη σέντρα του Ραμπιό στο 32ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι δεν τους άφησαν να χαρούν πολύ το προβάδισμα που πήραν, αφού ο Ζουρκόφσκι ισοφάρισε μόλις οκτών λεπτά αργότερα.

Η «μεγάλη κυρία» δεν είχε πει όμως την τελευταία της λέξη και στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με το γκολ του έτερου επιθετικού της, Ντούσαν Βλάχοβιτς.

Να σημειωθεί πως η Γιουβέντους έχασε με τραυματισμό τον Ζακάρια στο 36ο λεπτό, με τον Λοκατέλι να περνάει στην θέση του.

Ο Βλάχοβιτς διασφάλισε το προβάδισμα της Γιουβέντους και της χάρισε τη νίκη

Στο δεύτερο μέρος η Γιουβέντους παρουσιάστηκε πιο κυριαρχική και ευτήχησε να πετύχει γρήγορα κι ένα τρίτο γκολ που την βοήθησε να εδραιώσει το προβάδισμά της και να διώξει το άγχος. «Δράστης» ήταν και πάλι ο Ντούσαν Βλάχοβιτς, που βρέθηκε απέναντι στον Βικάριο και σκόραρε στο 66ο λεπτό για το 1-3 πετυχαίνοντας ντοπιέτα.

Η Έμπολι κατόρθωσε να μπει ξανά στο παιχνίδι με γκολ του Λα Μαντία στο 76ο λεπτό, που νίκησε τον Σέζνι από κοντινή απόσταση και μείωσε σε 2-3 ενώ λίγο πριν στην ίδια φάση ο Μπαϊράμι σημάδεψε το δοκάρι του Πολωνού κίπερ μετά από εκτέλεση φάουλ. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ιταλός σκόρερ της Έμπολι λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά η μπάλα που κόντραρε πάνω του έπειτα προσπάθει του Μπονούτσι να απομακρύνει με προβολή κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Η Γιουβέντους δεν δέχθηκε κάποια άλλη σημαντική φάση από εκείνο το σημείο μέχρι το φινάλε του αγώνα και κατόρθωσε έτσι να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το «Κάρλο Καστελάνι» επικρατώντας με 3-2. Αυτό το τρίποντο μπορεί να μην την ανέβασε στον βαθμολογικό πίνακα, αφού έμεινε στην τέταρτη θέση, την έφερε ωστόσο στους 7 βαθμούς από την πρώτη Μίλαν, που γκέλαρε το Σάββατο (25/02) μένοντας στο 1-1 με την Ουντινέζε.

Έμπολι (πρ. Ορέλιο Αντρεατσόλι): Βικάριο, Ισμαΐλι, Λουπέρτο, Στογιάνοβιτς (85′ Χέντερσον), Κακάκε (70′ Παρίσι), Ζουρκόφσκι, Ασλάνι, Μπαντινέλι (70′ Μπενάσι), Μπαϊράμι (85′ Βέρε), Ντι Φραντσέσκο (70′ Κουτρόνε), Πιναμόντι

Γιουβέντους (πρ. Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Ντανίλο, Πελεγκρίνι, Αρτούρ, Ζακάρια (36′ Λοκατέλι), Κουαδράδο, Ραμπιό, Βλάχοβιτς, Κεν (62′ Μοράτα)