Ολυμπιακός Β' - Απόλλων Λάρισας 0-1: Τα δοκάρια σταμάτησαν τον Φορτούνη και οι Θεσσαλοί πήραν το «διπλό»

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Ολυμπιακός Β’ από τον Απόλλωνα Λάρισας, μέσα στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ρέντη για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Ένα ματς το οποίο εξελίχθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα, αφού οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, όμως δεν είχαν την ουσία, το γκολ.

Βασικοί Φορτούνης, Ανδρούτσος, Καρμπόβνικ

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Β’ έπαιξε με βασικούς τους Φορτούνη, Ανδρούτσο και Καρμπόβνικ. Όσο ο πρώτος είχε δυνάμεις, οι Πειραιώτες ήταν οι κυρίαρχοι του αγώνα.

Από νωρίς ο Φορτούνης άρχισε να κάνει αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη άμυνα. Στο 10′ δοκίμασε το πόδι του έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά την μπάλα έδιωξε ο Αστράς.

Δύο λεπτά μετά και πάλι ο Φορτούνης είχε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει, όταν έκλεψε ο Βοΐλης έξω από την περιοχή στο πλάι, έδωσε στον Φορτούνη ο οποίος έκανε το πρώτο πλασέ, έδιωξε ο Αστράς και στην επαναφορά ξανά ο Έλληνας μέσος πλάσαρε με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι!

Ο Ολυμπιακός Β’ όμως είχε και δεύτερο δοκάρι, στο 44′ όταν ο Φορτούνης έβγαλε την κάθετη πάσα για τον Σουρλή ο οποίος πλάσαρε μέσα από την περιοχή και η μπάλα βρήκε ξανά στο οριζόντιο δοκάρι!

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως από τη στιγμή που βγήκε από το γήπεδο ο Φορτούνης ο Απόλλων Λάρισας άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να απειλεί τον Τζολάκη. Μέχρι που στο 74′, ο Σταματής μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το πλασέ με τον Τζολάκη να διώχνει και στην επαναφορά ο Λεμάνγκρ, ο οποίος είχε μπει στο γήπεδο δύο λεπτά πριν, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία για το 0-1!

Σκορ το οποίο οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μέχρι το τέλος και πήραν μία σημαντική νίκη μέσα στο Ρέντη.

Ολυμπιακός Β’ (Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Αποστολόπουλος, Καρμπόβνικ, Φορτούνης (72′ Λιάτσος), Καλογερόπουλος, Κουτσίδης, Μαρίνος, Βοΐλης (62′ Μπα), Σουρλής, Πινακάς.

Απόλλων Λάρισας (Γράφας): Αστράς, Πετράκης, Καραμόκο, Λίταινας, Λουκάς, Καλούσης, Μπαλογιάννης, Κοζού, Νούσιος (72′ Λεμάνγκρ), Σταματής, Τιμπούε.