Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουότφορντ 0-0: Ρονάλντο και Φερνάντες τα έχασαν όλα και οδήγησαν τους «κόκκινους διαβόλους» σε νέα γκέλα

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέτυχε να υπερπηδήσει το εμπόδιο της Γουότφορντ στο «Όλντ Τράφορντ» μένοντας στην «λευκή» ισοπαλία και αποτυγχάνοντας έτσι να συνεχίσει το μικρό σερί των δύο νικών που έτρεχε. Από την άλλη η Γουότφορντ πήρε ένα πολύ σημαντικό βαθμό στην «μάχη» του υποβιβασμού πλησιάζοντας στους τρεις βαθμούς από την 17η Έβερτον.

Το δυνατό ξεκίνημα της Γιουνάιτεντ και οι χαμένες ευκαιρίες των Πορτογάλων

Η πρώτη καλή στιγμή για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο σημάδεψε το δοκάρι σε σουτ από το ύψος του πέναλτι. Ανάλογη μοίρα είχε και η προσπάθεια του συμπατριώτη του, Μπρούνο Φερνάντες επτά λεπτά αργότερα, όταν νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Φόρστερ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν ψυχολογία από το καλό τους ξεκίνημα και κυριάρχησαν στον αγώνα στο πρώτο μέρος, όμως δυσκολευόντουσαν να βρουν το γκολ, παρά τις καλές ευκαιρίες που δημιουργούσαν. Ο Μπρούνο Φερνάντες σπατάλησε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 19ο λεπτό, όταν ο Πογκμπά τον βρήκε με υπέροχη μπαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά ο Πορτογάλος έστειλε την μπάλα λίγο άουτ με προβολή.

Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους η Γιουνάιτεντ συνέχισε την καλή της εμφάνιση, αλλά δεν είχε ξανά τόσο καλές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να βρει κάποιο τέρμα και το 0-0 να παραμείνει μέχρι το φινάλε.

Οι αλλαγές του Ράνγκνικ δεν έφεραν αποτέλεσμα

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν μπήκαν το ίδιο δυνατά στο ξεκίνημα, ωστόσο έβγαλαν μία τρομερή φάση στο 57ο λεπτό με τον Πογκμπά να βγάζει τετ α τετ με υπέροχο τακουνάκι τον Ελάνγκα κι εκείνος να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή, γύρισε για τον Κριστιάνο, αλλά το πλασέ του βρήκε πάνω στον Σάντσο αντί να καταλήξει στην ανυπεράσπιστη εστία του Φόστερ.

Βλέποντας πως κάτι λείπει από την ομάδα του και με τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν, ο Ραλφ Ράνγκνικ αποφάσισε να την κάνει ακόμη πιο επιθετική, αφού μετά τον Σάντσο στην θέση του Φρεντ στην αρχή του δεύτερου 45λεπτου, πέρασε και τους Σο και Ράσφορντ στις θέσεις των Τέλες και Μάτιτς.

Με την Γιουνάιτεντ να ανεβαίνει όλο και περισσότερο όσο περνούσε η ώρα, η Γουότφορντ άρχισε να βρίσκει χώρους, όμως οι λάθος επιλογές των παικτών της στην τελική απόφαση δεν την άφησαν να τις εκμεταλλευτεί πετυχαίνοντας κάποιο γκολ.

Ο Σάντσο προσπάθησε να έχει τη στιγμή του στο 90ο λεπτό στην τελευταία μεγάλη φάση των «κόκκινων διαβόλων», όταν έπιασε ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή του Φόστερ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το αριστερό «Γ» της εστίας της Γουότφορντ.

Λίγο έλειψε μάλιστα η Γουότφορντ να πάρει και το ματς, αλλά το σουτ του Σαρ στο 90+3′ πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Ντε Χέα με το 0-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε έτσι τα οκτώ συνεχόμενα ματς χωρίς ήττα, διέκοψε όμως πολύ νωρίς το σερί νικών που προσπαθούσε να χτίσει. Από την άλλη η Γουότφορντ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μ’ αυτή την ισοπαλία και συνέχισε να μαζεύει βαθμούς στο σακούλι της για την μάχη της παραμονής.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (πρ. Ραλφ Ράνγκνικ): Ντε Χέα, Βαράν, Λίντελοφ, Γουάν-Μπισάκα, Τέλες (74′ Σο), Φρεντ (62′ Σάντσο), Μάτιτς (74′ Ράσφορντ), Φερνάντες, Ελάνγκα, Πογκμπά, Ρονάλντο

Γουότφορντ (πρ. Ρόι Χόντσον): Φόστερ, Κάθκαρτ, Σαμίρ, Ενγκακία (63′ Καμπασέλε), Καμαρά, Σισοκό, Λουζά, Κλέβερλι (80′ Κούτσκα), Σαρ, Ντένις, Κινγκ (63′ Σεμά)