Έβερτον - Μάντσεστερ Σίτι 0-1: Απόδραση από το Λίβερπουλ με απόφαση "σκάνδαλο"

Μια πολύ δύσκολή αλλά και σημαντική νίκη στην μάχη του πρωταθλήματος κατάφερε να πάρει η Μάντσεστερ Σίτι, με τους πολίτες να κερδίζουν με 1-0 την Έβερτον, με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Φιλ Φόντεν και το… VAR.

Συγκινητικές ήταν οι πρώτες στιγμές της αναμέτρησης στο Γούντισον Παρκ, καθώς οι παίκτες της Έβερτον βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο κρατώντας σημαίες της Ουκρανίας, δείχνοντας με αυτόν τον τρόπο, την στήριξή τους, στις δύσκολες χώρες που περνάει η χώρα μετά και την εισβολή της Ρωσίας, ενώ και οι δύο Ουκρανοί της αναμέτρησης, ο Βιτάλιι Μικολένκο και ο Όλεγκ Ζιντσένκο αγκαλιάστηκαν, με τον ποδοσφαιριστή της Σίτι να δακρίζει.

Η πίεση της Έβερτον μπέρδεψε του «πολίτες»

Στα αγωνιστικά η Έβερτον μπήκε εντελώς διαφορετικά απ’ ότι αναμενόταν, καθώς ο Φράνκ Λάμπαρντ έβαλε την ομάδα του να πιέζει ψηλά, ώστε να σταματήσει το παιχνίδι της Σίτι με τη μπάλα στα πόδια και να της κάνει τη… ζωή δύσκολη στο να οργανώσει επίθεση, κάτι που φάνηκε να πιάνει, καθώς οι «πολίτες» έδειχναν να δυσκολεύονται αρκετά.

Αυτή τη δυσκολία προσπάθησε να εκμεταλλευτεί η Έβερτον, με τα «ζαχαρωτά» να καταφέρνουν με την πίεσή τους να κλέβουν αρκετές μπάλες και στη συνέχεια να προσπαθούν να βγουν γρήγορα μπροστά κάτι που έκαναν με αρκετά μεγάλη επιτυχία, έχοντας όμως πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.

Πρόβλημα στην τελική πάσα και προσπάθεια έδειχνε να έχει και η Σίτι, με τους πρωταθλητές Αγγλίας να μην μπορούν να βρουν καλή τελική στο πρώτο ημίχρονο. Η καλύτερη φάση του πρώτου μέρους ήρθε λίγο μετά το ημίωρο και ήταν για τα «ζαχαρωτά», με τον Κένι το αριστερό μπακ, να πατάει την περιοχή του Έντερσον και ανενόχλητος να πιάνει ένα δυνατό σουτ με το καλό του πόδι, το αριστερό, με τη μπάλα όμως να περνάει δίπλα από το δοκάρι, χάνοντας έτσι μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ και να μην πάνε οι δύο ομάδες με το μηδέν στα αποδυτήρια, όπως και έγινε.

Αλλαγές και Πεπ την έκαναν πιο επιθετική

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να μπαίνουν πιο καλά και πιο επιθετικά στην αναμέτρηση, δείχνοντας μάλιστα από πολύ νωρίς το πραγματικό τους… χρώμα και τα δόντια τους.

Η Σίτι άρχισε να πατάει πιο συχνά περιοχή και να φτάνει με καλύτερες προϋποθέσεις στην περιοχή του Τζόρνταν Πίκφορντ, βρίσκοντας αρκετές καλές τελικές προσπάθειες. Προσπάθειες όμως τις οποίες έδειχνε να ελέγχει και να αποσοβεί εύκολα ή δύσκολα ο τερματοφύλακας των «ζαχαρωτών».

Η Έβερτον σε σχέση με το πρώτο μέρος έδειχνε διαφορετική καθώς είτε δεν ήθελε, είτε δεν μπορούσε να κάνει ότι έκανε στα πρώτα 45 λεπτά, αφήνοντας τη μπάλα στην αντίπαλη ομάδα και προσπαθώντας κυρίως να παίξει άμυνα.

Μια άμυνα που κατάφερε να βγάλει πολλές δύσκολες φάσεις, αλλά στο τέλος… νικήθηκε μετά από δικό της λάθος. Κιν και Χόλγκεϊτ δεν κατάφεραν να απομακρύνουν και ο Φόντεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί αυτή τους την αδράνεια για να ανοίξει το σκορ στο 82’.

Η φάση του αγώνα όμως ήρθε λίγο αργότερα και το 84ο λεπτό, όταν ο Ρόδρι της Μάντσεστερ Σίτι κάνει χέρι μέσα στην περιοχή, το VAR εξέτασε τη φάση και παρότι η επαφή της μπάλας με το χέρι του Ισπανού ήταν εμφανής, ο διαιτητής της αναμέτρησης Τίρνεϊ δεν έδωσε τίποτα.

Στα τελευταία λεπτά τίποτα δεν άλλαξε, με τη Σίτι να κάνει αρκετές καθυστερήσεις αλλά και την Έβερτον να μην δείχνει να μπορεί να βρει μια καλή ευκαιρία, ώστε να καταφέρει να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι.

Με τη νίκη αυτή η Σίτι κατάφερε να ξεφύγει ξανά 6 βαθμούς από την δεύτερη Λίβερπουλ, με τους «ρεντς» να έχουν παιχνίδι λιγότερο, ενώ η Έβερτον παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη και στα στα επόμενα ματς θα χρειαστεί να βρει μεγάλες νίκες για να κάνει πιο… εύκολη τη ζωή της.

Έβερτον (4-2-3-1): Πίκφορντ, Κόουλμαν, Χολγκέιτ, Κιν, Κένι, Άλαν, Ντουκουρέ, Ιγουόμπι (88′ Ελ Γκάζι), Φαν Ντε Μπέικ (71′ Ντέλε Άλι), Γκόρντον (77′ Γκρέι), Ριτσάρλισον

Μάντσεστερ Σίτι (4-3-3): Έντερσον, Κανσέλο, Ντίας, Στόουνς, Λαπόρτ, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Γκουντογάν (77′ Μαχρέζ), Σίλβα, Στέρλινγκ (77′ Γκαμπριέλ Ζεσούς), Φόντεν