Σασουόλο - Φιορεντίνα 2-1: Σοκ στις καθυστερήσεις για τους «βιόλα»

Σασουόλο – Φιορεντίνα 2-1: Σοκ στις καθυστερήσεις για τους «βιόλα» στη Ρέτζιο Εμίλια για την 26η αγωνιστική της Serie A.

Μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας έχασε η Φιορεντίνα. Οι «βιόλα» ηττήθηκαν με 2-1 στη Ρέτζιο Εμίλια με αντίπαλο τη Σασουόλο και παρέμειναν πίσω από τις Αταλάντα και Λάτσιο στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Το ματς ήταν δραματικό και κρίθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Ντεφρέλ, κι ενώ στο 88′ ο Βραζιλιάνος Αρτούρ Καμπράλ με το πρώτο του τέρμα στη Serie A με προβολή έπειτα σέντρα του Σαπονάρα, είχε ισοφαρίσει για τη Φιορεντίνα.

Το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων έφερε τη σφραγίδα του Τραορέ. Ο Ιβοριανός πήρε την μπάλα από τα πλάγια και σκόραρε με ωραία ατομική ενέργεια στο 19’.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη έγιναν ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, μέχρι το 88′ όταν το ματς πήρε «φωτιά».

Στο τελευταίο δεκάλεπτο αποβλήθηκε ο Μποναβεντούρα της Φιορεντίνα, καθώς αντιμίλησε στο διαιτητή έπειτα από κίτρινη κάρτα που δέχτηκε για χέρι και σπρώξιμο αντιπάλου.

Με τους γηπεδούχους αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι ο Γιώργος Κυριακόπουλος.