Σεβίλλη - Μπέτις 2-1: Πήρε το ντέρμπι της Ανδαλουσίας και έμεινε στο κυνήγι της Ρεάλ

Σεβίλλη – Μπέτις 2-1: Η Σεβίλλη με τα γκολ των Ράκιτιτς και Μουνίρ επικράτησε με 2-1 της Μπέτις στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας και έμεινε στο κυνήγι της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η ομάδα του Χουλέν Λοπετέγκι κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων από το πρώτο μέρος και να πανηγυρίσει την νίκη αν και η Μπέτις κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις του δευτέρου μέρους.

Το σκορ για την Σεβίλλη άνοιξε ο Ράκιτιτς με εκτέλεση πέναλτι στο 24′. Λίγο πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 41′, ο Μουνίρ με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, δίνοντας ισχυρό προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος η Μπέτις προσπάθησε να απαντήσει, με την ένταση και τα μαρκαρίσματα να έχουν χαλάνε τον ρυθμό του ματς. Οι βερδιμπλάνκος τελικά κατάφεραν να μειώσουν με τον Σέρχιο Κανάλες στο 90+4′, όμως αυτό δεν έφτανε για την ομάδα του Πελεγκρίνι.

Η Σεβίλλη μάλιστα με αυτή τη νίκη έμεινε για 12ο παιχνίδι αήττητη και έμεινε στο κυνήγι της πρωτοπόρου Ρεάλ.

Σεβίλλη: Μπόνο, Νάβας, Φερνάντο, Ντιέγκο Κάρλος (46′ Γκούντελι), Ακούνια (81′ Αουγκούστινσον), Χορδάν (76′ Τόρες), Ντιλέινι, Ράκιτιτς, Κορόνα, Εν-Νεσιρί (82′ Μιρ), Γκόμες (30′ Μουνίρ)

Μπέτις: Μπράβο, Μπεγερίν, Μπάρτρα, Ρουίθ, Μορένο, Ροντρίγκεθ (77′ Ακουόκου), Καρβάλιο, Κανάλες, Φεκίρ (46′ Χοακίν), Τέγιο, Ιγκλέσιας (70′ Ζοσέ)