Παναθηναϊκός - ΑΕΚ: Οι πράσινοι έκαναν «φύλλο και φτερό» (3-0) την ΑΕΚ στο ημίχρονο

Super League. Παναθηναϊκός – ΑΕΚ: Οι πράσινοι έκαναν «φύλλο και φτερό» την ΑΕΚ στο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την ΑΕΚ στο «Απόστολος Νικολαϊδης» για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

To ματς χαρακτηρίζεται ως αθηναϊκό ντέρμπι αλλά μόνο τέτοιο δεν θύμιζε στο πρώτο 45λεπτό στο οποίο ο Παναθηναϊκός τιμώρησε τις ολιγωρίες της ΑΕΚ και έφτασε σε άνετο 3-0.

Άνοιξε το σκορ στο 16΄με πέναλτι που εκτέλεσε ο Αϊτόρ. Το πέναλτι καταλογίστηκε μέσω VAR σε ανατροπη του Αλεξανδρόπουλου από τον Ρότα.

Δείτε το γκολ του Αϊτόρ

Πριν περάσουν δυο λεπτά ο Παλάσιος ξεχύθηκε από το κέντρο του γηπέδου κι αφού ο Τζαβέλλας δεν μπόρεσε να τον αναχαιτίσει, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Τσιντώτα για το 2-0.

Δείτε το γκολ του Παλάσιος

Στο 29′ ο Ιωαννίδης με ωραίο πλασέ στην κίνηση αξιοποίησε την εκπληκτική σέντρα στο πρώτο δοκάρι του Αϊτόρ κι έγραψε το 3-0.