Super League 2 Βόρειος Όμιλος: Συνεχίζει το... σερί η Λάρισα

Αναλυτικά όσα έγιναν στα ματς του Βορείου Ομίλου της Super League 2, όπου η Λάρισα και τα Τρίκλα πέτυχαν δύο σημαντικά διπλά

Η Λάρισα και τα Τρίκαλα ήταν οι «μεγάλοι» νικητές των απογευματινών αναμετρήσεων τoυ Βορείου Ομίλου της Super League 2, καθώς πέτυχαν δύο σημαντικές νίκες.

Ο Πιερικός, κατάφερε με γκολ buzzer beater να «κλέψει» έναν βαθμό κόντρα στον Αλμωπό, ενώ δίχως σκορ έληξε το ματς ανάμεσα στην Αναγέννηση και τη Νίκη Βόλου.

Αναλυτικά τα ματς του Βορείου Ομίλου

Πιερικός-Αλμωπός Αριδαίας 2-2

Ο Αλμωπός Αριδαίας από το 18ο κιόλας λεπτό προηγήθηκε χάρη σε γκολ του Σέχου με κεφαλιά, παρουσιάζοντας μία πολύ καλή εικόνα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν ξανά στο παιχνίδι με το τέρμα του Παπαδόπουλου στο 34′, ωστόσο λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Πέττας έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία λίγο έλειψε να φύγει με τους τρεις βαθμούς.

Ωστόσο, ο Παπαδόπουλος δεν είχε πει την… τελευταία του λέξη και με εντυπωσιακό σκολ έκανε το τελικό 2-2 στο 85′

Πιερικός (Βαζάκας): Τζήμας, Χαρτσιάς, Μηλιώτης (49′ Τοπαλίδης), Παντελιάδης, Εμπουσί, Γιαλαμίδης, Ίτσιος (62′ Κανούλας), Φωκαΐδης, Τόσκας, Παπαδόπουλος, Μπουόλι.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Παϊτέρης, Γιαλαμούδης, Κολλαράς, Κέρθι (67′ λ.τ Τριανταφυλλάκης), Σουλιώτης, Ασλαμπάλογλου, Πέττας, Ρόβας, Σέχου, Γιουκούδης, Ρουσσάκης.

Αναγέννηση Καρδίτσας-Νίκη Βόλου 0-0

Με λευκή ισοπαλία έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Αναγέννηση Καρδίτσας και την Νίκη Βόλου. Οι δύο ομάδες αν και είχαν αρκετές ευκαιρίες, δεν κατάφεραν να στέιλουν την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Το Highlight του αγώνα ανήκει στους φιλοξενούμενους, όταν στο 41ο λεπτό, ο Βασιλείου έκανε ένα σουτ-κεραυνό και ο Γκέκας απομάκρυνε με τα ακροδάχτυλα, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Τσακμακίδης): Γκέκας, Γκόλιας, Κοτσώνης, Καρανίκας, Σταμόπουλος, Γκίνη (69′ Μπενγκόα), Δημούτσος, Λαγός, Πλέγας, Κουτσιανικούλης (69′ Πολίτης), Αθανασιάδης.

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Αθανασίου, Κυριακίδης, Ανδρέου, Αλιατίδης, Παναγιωτίδης (46′ Βλαχομήτρος), Τσουκαλάς, Βασιλείου (65′ Μέτσε), Κάσσος, Μιράντα, Κουσκουνάς.

*Ο προπονητής της ΑΣΑ Περικλής Αμανατίδης έχει συμπληρώσει επτά κίτρινες κάρτες και θα εκτίσει ποινή δύο αγωνιστικών.

Ηρακλής-ΑΟ Τρίκαλα 0-1

Μία σημαντική νίκη πανηγύρισαν τα Τρίκαλα κόντρα στον Ηρακλή, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, χάρη στο σουτ του Ευθυμίου.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά για να ισοφαρίσουν, ωστόσο η αντίπαλη άμυνα δεν άφησε περιθώρια, με τα Τρίκαλα να πάιρνουν τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.

Ηρακλής (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Κωστούλας, Πήλιος, Πατράλης, Γιουμπιτάνα (46′ Μπαστακός), Κάκκο, Σγούρης, Τότσκα, Ναπολιτάνο, Άλεξιτς.

Τρίκαλα (Καλογιάννης): Περλέσι, Ντιαλόσι, Ριζογιάννης, Σανδραβέλης, Νιάρος, Πέλκας, Ελευθεριάδης, Κεχαγιάς, Ιωαννίδης, Χειρίτραντας, Ευθυμίου.

Πανσερραϊκός-ΑΕΛ 0-1

Τις καλές εμφανίσεις συνέχισε η Λάρισα, η οποία επικράτησε εύκολα του Πανσερραϊκού, χάρη στο τέρμα του Γκτζαμανίδη στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσπυν τα τερματά τους, ωστόσο οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν εξαιρετικά, ενώ στο 90+1′, ο Στίνα «άγγιξε» το γκολ της ισοφάρισης, με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι.

Πανσερραϊκός (Διγκόζης): Καβουσάκης, Κεφαλάς, Καρασαλίδης, Πίντο, Βάντερσον (57′ Στίνα), Κόντσι, Μαρκιόνι, Κρητικός (67′ Έππας), Ανάκογλου, Ντίαζ, Κανίς.

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδάνος, Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Κολομπίνο, Γιάκος (69′ Κ. Παπαγεωργίου), Νικολιάς, Ραμίρεζ, Μαυριάς, Όγκμποε.