Βαθμολογία Super League: Ο ΠΑΣ Γιάννινα στο -1 από τα πλέι οφ, ο Ατρόμητος ξεκόλλησε από την προτελευταία θέση

Με τους αγώνες Απόλλων – Ατρόμητος και ΠΑΣ Γιάννινα – Λαμία έπεσε σήμερα (27/2) η αυλαία της 25ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Super League.

Στα Γιάννινα ο ΠΑΣ νίκησε 1-0 τη Λαμία από γκολ του Πίρσμαν και διατηρήθηκε ζωντανός στη μάχη των πλέι οφ, παρά την αφαίρεση των 5 βαθμών.

Ο Ατρόμητος πέρασε νικηφόρα (2-0) από τη Ριζούπολη χάρις σε δυο γκολ του Κουλούρη και ξεκόλλησε από την προτελευταία θέση. Οι γηπεδούχοι σημειώσαν τρία γκολ που ακυρώθηκαν όλα μετά την εξέτασή τους στο VAR!

Tην Κυριακή 27/2

Στο Φάληρο ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το σοκ της ήττας 3-0 από την Αταλάντα στο Europa League και νίκησε τον ΟΦΗ με 2-0  χάρις στα γκολ των Ροντρίγκεζ και αυτογκόλ του Ντουρμισάι. Με το τρίποντο αυτό αύξησε σε 13 τους βαθμούς της διαφοράς από τον δεύτερο ΠΑΟΚ.

Στη «Λεωφόρο» ο Παναθηναϊκός με ρεσιτάλ ευστοχίας στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε 3-0 της ΑΕΚ που εκτός από ανίκανη ανασταλτικά ήταν και άτυχη επιθετικά (είχε δυο δοκάρια). Το σκορ δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και ο Παναθηναϊκός έφτασε στο -3 από την ΑΕΚ στην 3η θέση.

Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 1-0 με το 15ο πέναλτι που κέρδισε στη σεζόν (εκτελεστής ο Σβαμπ καθώς απουσιάζε ο Κούρτιτς) αλλά ο Ιωνικός ισοφάρισε με τον Τουράμ που χειροκροτήθηκε όταν, πανηγυρίζοντας, σήκωσε την ουκρανική σημαία.

Το Σάββατο (26/2)

Στην Τρίπολη ένα γκολ που σημείωσε ο Αμπουμπακάρ Καμαρά με τη βοήθεια της τύχης (η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία) κι ένα άλλο του Λούκας Σάσα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Άρης πήρε υπερπολίτιμη νίκη επί του Αστέρα και ο Χερμάν Μπούργος έκανε το 2/2 στον πάγκο της ομάδας.

Με τη νίκη του αυτή έφτασε στην 5η θέση προσπερνώντας τον σημερινό του αντίπαλο ο οποίος όμως έχει ένα ματς λιγότερο.

Στο Αγρίνιο, σε ένα ματς που έγινε υπό καταρρακτώδη βροχή, Παναιτωλικός και Ολυμπιακός Βόλου έμειναν στο 0-0, ένα αποτέλεσμα που δεν … χάλασε κανέναν από τους δυο…