Απόλλων Σμύρνης - Ατρόμητος 0-2: Κουλούρης «έσωσε» ξανά τους Περιστεριώτες, VAR-ύ το ντεμπούτο του Τεννέ

Ο Ατρόμητος επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης 2-0 για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με το ντεμπούτο του Μπάμπη Τεννέ αποκτά αρνητικό πρόσημο

Σε ένα ματς όπου το VAR «πλήγωσε» τρεις φορές τον Απόλλωνα Σμύρνης, ο Ατρόμητος κατάφερε να επικρατήσει 2-0 για την 25η αγωνιστική της Super League.

Πρόβλημα με το… καλημέρα επεφύλασσε η αναμέτρηση για τον Απόλλωνα Σμύρνης καθώς ο Μαρτίνες τραυματίστηκε μόλις στο 3ο λεπτό και έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Τσιλούλη να παίρνει τη θέση του.

Το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν είχαν πραγματοποιήσει κάποια τελική, με το ματς να έχει μέτριο ρυθμό. Η καλή ευκαιρία για τον Ατρόμητο ήρθε στο 14ο λεπτό, όταν ο Κουλούρης δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας μετά το γύρισμα του Ροτάριου. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Τσίμπσαχ σκόραρε από κοντά με κεφαλιά ωστόσο, όπως έδειξε το VAR, ήταν οφσάιντ.

VAR – Απόλλων, άσσος

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί τις στημένες φάσεις ενώ η σέντρα του Ντετάκη στο 23′ βρέθηκε στα χέρια του Γιαννιώτη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μοναδική στιγμή να ανοίξουν το σκορ στο 34ο λεπτό, όταν ο Άλιμπεκ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, με το σουτ του να χτυπά στον Κάστρο. Ο Κουλούρης πήρε το ριμπάουντ ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Ο Ατρόμητος συνέχισε να πιέζει, με τον Άλιμπεκ να «αγγίζει» το γκολ στο 38′ και την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι του Κότσαρη. Μόλις πέντε λεπτά αργότερα, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πέτυχε το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης, ωστόσο το VAR της… πήρε τη χαρά! Ο Παμλίδης σούταρε, ο Γιαννιώτης απέκρουσε, η μπάλα κατέληξε στον Ντομίνγκες και αυτός έκανε το 1-0. Ωστόσο, στην αρχή της φάσης ο Φτιόν ήταν εκτεθειμένος, με το γκολ να ακυρώνεται.

Δεύτερο ημίχρονο, τρίτο VAR

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το δεξί για τον Ατρόμητο, όταν ο Ντεντάκης ανέτρεψε τον Κουλούρη, με τον ρέφερι να δίνει πέναλτυ υπέρ των φιλοξενούμενων και τον… συνήθη ύποτπο να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 62′ ο Απόλλων ισοφάρισε με γκολ του Ντάουτα, το οποίο ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Μόλις δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίτης έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα, με το VAR να χαρίζει στον Απόλλωνα στιγμές deja vu, αφού και αυτό το γκολ ακυρώθηκε!

O Koυλούρης «χτύπησε» στο τέλος

Ο Ατρόμητος μετά τις… γκέλες των γηπεδούχων ήταν σαφώς ανεβασμένος, με τον Ροτάριου στο 78ο να έχει τρομερή ευκαιρία, όταν βγήκε απέναντι από τον Γιαννιώτη,ο οποίος απέκρουσε δυνατό σουτ. Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε μέτριο ρυθμό, με τον ρέφερι να δίνει 11 λεπτά καθυστερήσεις, λόγω του χρόνου που χάθηκε για έλεγχο του VAR.

Aυτά τα λεπτά ήταν… αρκετά ώστε ο Κουλούρης να κάνει και πάλι το θαύμα του και στο 90+2′ διπλασίαε τα τέρματα της ομάδας του. Μπορεί στην αρχή το γκολ να ακυρώθηκε, όμως σε αντίθεση με τον Απόλλωνα, ο Ατρόμητος δικαιώθηκε από το VAR.

Οι «φάπες» δεν είχαν σταματημό για τους γηπεδούχους, καθώς στο 90+10′ ο Κάστρο είδε κόκκινη κάρτα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Κότσαρης, Ντεντάκης, Ντομίνγκες, Σλίβκα, Βιτλής, Κάστρο, Τσίμπσαχ, Φατιόν, Μαρτίνες, Παμλίδης, Ιωαννίδης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Καστεγιάνο, Μαυρομμάτης, Χατζηισαΐας, Κιβρακίδης, Χαρίσης, Σάλομον, Μουνίθ, Ροτάριου, Κουλούρης, Αλιμπέκ=10