Premier League: Ο επικεφαλής διαιτησίας απολογήθηκε στην Έβερτον για τη φάση του πέναλτι με τη Μάντσεστερ Σίτι

Ο επικεφαλής  διαιτησίας της Premier League, Μάικ Ράιλι ήρθε προσωπικά σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον πρόεδρο της Έβερτον, Μπιλ Κένραϊτ και τον προπονητή των «ζαχαρωτών», Φρανκ Λάμπαρντ προκειμένου να ζητήσει συγγνώμη που δεν υποδείχτηκε πέναλτι στο χέρι του Ρόδρι, στον αγώνα με την Μάντσεστερ Σίτι, όπως αναφέρει η Daily Mail.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 27η αγωνιστική της Premier League, το περασμένο Σάββατο, με τους «Πολίτες» να φεύγουν τελικά με το «διπλό» από το Λίβερπουλ, επικρατώντας με 1-0 χάρη στο γκολ του Φιλ Φόντεν στο 82ο λεπτό. Η επίμαχη φάση έγινε δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Ρόδρι σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή της Σίτι, αλλά τόσο ο διαιτητής Τίρνεϊ, όσο και ο VAR, που εξέτασε τη φάση, δεν είδαν την παράβαση.

Ο Φραν Λάμπαρντ, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης σχετικά: «Η απόφαση είναι απίστευτη, απίστευτη που στέρησε την ευκαιρία να πάρουμε αυτό που αξίζαμε. Δεν θα χρειαζόταν περισσότερα από πέντε δευτερόλεπτα για να καταλάβουμε ότι ήταν πέναλτι. Έπρεπε να πει στον διαιτητή να το δώσει ή να το κοιτάξει. Έχω μια κόρη τριών ετών στο σπίτι που θα μπορούσε να σου πει ότι ήταν πέναλτι».