Ολυμπιακός Βόλου - ΠΑΟΚ 3-1: Νίκη - ανάσα για τους Βολιώτες

Ολυμπιακός Βόλου – ΠΑΟΚ: Οι Βολιώτες πήραν νίκη – ανάσα με τον ΠΑΟΚ να χάνει μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε του ΠΑΟΚ Β με 3-1 και πήρε νίκη – ανάσα με τον ΠΑΟΚ να χάνει μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν ο μεγάλος νικητής της εξ’ αναβολής αναμέτρησης με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, στηριζόμενος στα γκολ που ήρθαν στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός Βόλου προηγήθηκε μόλις δυο 2′ με τον Ξύδας και ο ΠΑΟΚ έψαξε τρόπο να δώσει άμεση απάντηση χωρίς να το καταφέρει. Στο 28′ ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφτασε στην ισοφάριση με τον Παναγιώτου, με την ισορροπία στο σκορ να μην κρατάει για πάνω από τέσσερα λεπτά, καθώς στο 32′ ο Ξύδας βρήκε εκ νέου τον δρόμο προς τα δίχτυα της εστίας του ΠΑΟΚ, γράφοντας το 2-1. Ο Ολυμπιακός Βόλου κατάφερε να πάει με προβάδισμα δυο τερμάτων στα αποδυτήρια, με τον Φιλίποβιτς να κάνει το 3-1 στο 44′. Ο προπονητής του ΠΑΟΚ προχώρησε σε τρεις αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ενώ είχε κάνει και μια αναγκαστική αλλαγή από το 36′, σε μια προσπάθεια να δει αν μπορεί να πάρει κάτι από το ματς. Στο 62′ οι «ασπρόμαυροι» έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν καθώς η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι μετά την προσπάθεια του Τσοπούρογλου, ενώ ακολούθησε η ευκαιρία του Φασίδη, ο οποίος με κεφαλιά προσπάθησε να νικήσει τον Ξενοδόχοφ, που απέκρουσε με δυσκολία.

Ολυμπιακός Βόλου: Ξενοδόχοφ, Γραικός, Στάμου, Φιλίποβιτς, Σκοπελίτης, Μάνγκα (68′ Κόλα ), Ξύδας (73’Μαρκοπουλιώτης), Ντιαμπί (68′ Ντος Σάντος ), Κουντουριώτης (73’Σιαφά), Βερνάρδος, Γκαργκαλατζίδης (54′ Κότος )

ΠΑΟΚ Β: Ταλιχμανίδης, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Μανωλιούδης (46′ Τάχατος), Τσοπούρογλου, Καλουτσικίδης, Ουεντραόγκο, Γιαξής (36′ Γρόσδης), Σμυρλής (46′ Πανίδης), Γαϊτανίδης (70′ Φασίδης ), Γκορντεζιάνι (46′ Τζίμας).