Λούτον - Τσέλσι 2-3: Η Τσέλσι με ανατροπή, έσβησε το όνειρο της Λούτον και πέρασε στους «8» του FA Cup

Λούτον – Τσέλσι 2-3: Η Τσέλσι έπαιξε με την φωτιά απέναντι στην Λούτον που αν και προηγήθηκε δύο φορές κόντρα στους «μπλε» τελικά δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη και ηττήθηκε με 3-2 με τους Βέρνερ και Λουκάκου να καθαρίζουν για την ομάδα του Τούχελ.

Η Τσέλσι έπαιξε με την φωτιά απέναντι στην Λούτον που αν και προηγήθηκε δύο φορές κόντρα στους «μπλε» τελικά δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη και ηττήθηκε με 3-2 με τους Βέρνερ και Λουκάκου να καθαρίζουν για την ομάδα του Τούχελ που πήρε την πρόκριση για τους «8» του FA Cup.

Η Λούτον κυνήγησε το όνειρο

Η Λούτον ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Μπέρκ από εκτέλεση κόρνερ του Μπέρι μόλις στο 2ό λεπτό πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα της Τσέλσι.

H Tσέλσι όμως βρήκε εύκολα το γκολ της ισοφάρισης, με τον Σαούλ Νίγκεθ με ωραίο πλασέ από τα όρια της περιοχής στο 27′ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

Η ομάδα του Τούχελ είχε τα ηνία του αγώνα, έχανε ευκαιρίες, όμως η Λούτον ήταν αυτή που βρήκε ξανά το γκολ λίγο πριν το ημίχρονο, όταν από την πάσα Μέντες, ο Κόρνικ έφυγε στην πλάτη της άμυνας στην αντεπίθεση και με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Κέπα για το 2-1 στο 40′.

Βέρνερ και Λουκάκου καθάρισαν την πρόκριση

Η Τσέλσι στο δεύτερο μέρος μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι όσο πιο γρήγορα, με σκοπό να διώξει από πάνω της το άγχος. Η ομάδα του Τούχελ έχανε ευκαιρίες χωρίς όμως να μπορεί να βρει το γκολ, με την Λούτον να κρατάει στην άμυνα.

Τελικά στο 68′ ο Τίμο Βέρνερ ισοφάρισε για την ομάδα του μετά από πάσα του Λόφτους Τσικ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Λουκάκου ήτνα αυτός που έκανε την ολική ανατροπή.

Οι παίκτες της Τσέλσι άλλαξαν γρήγορα την μπάλα, με τον Βέρνερ να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το παράλληλο γύρισμα στον Βέλγο φορ που με προβολή έκανε την ανατροπή δίνοντας παράλληλα την πρόκριση στους «8» του FA Cup στην ομάδα του.

Λούτον: Στιρ, Ποτς, Λόκγιερ, Μπιούρκ, Μπελ, Μπέρι, Όσο, Γκόμες, Κιόσο, Μούσκε, Κόρνικ

Τσέλσι: Κέπα, Ρίντιγκερ, Λόφτους -Τσικ, Σαρ, Χάντσον -Οντόι, Ζορζίνιο, Σαούλ, Κένεντι, Μάουντ, Λουκάκου, Βέρνερ