Αννόβερο - Λειψία 0-4: Εύκολη πρόκριση στους «4» για τους «ταύρους»

Την διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων, έδειξε η Λειψία, η οποία κατάφερε να πάρει μια εύκολη πρόκριση απέναντι στο Αννόβερο, το οποίο και… σκόρπισε με 4-0.

Οι «ταύροι» ήταν αρκετά καλύτεροι από το πρώτο κιόλας σφύριγμα και με μεγάλο πρωταγωνιστή των Κρίστοφερ Ενκουνκού κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το 2-0, καθώς ο νεαρός Γάλλος κατάφερε να σκοράρει στο 17ο και στο 22ο λεπτό.

Τα πράγματα συνέχιζαν να πηγαίνουν όπως τα ήθελαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο μέρος, καθώς πρώτα ο Λάιμερ στο 67’ και στη συνέχεια ο Αντρέ Σίλβα στο 73’ κατάφεραν να κάνουν το 4-0, σκορ με το οποίο τελείωσε και η αναμέτρηση. Με τη νίκη αυτή η Λειψία θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Μπόχουμ – Φράιμπουργκ.

Το εισιτήριο για τους «4» του Κυπέλλου Γερμανίας, κατάφερε να πάρει και το Αμβούργο, το οποίο κέρδισε με δυσκολία και στα Πέναλτι την Καρλσρούη με 3-2.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και μάλιστα με 2 γκολ, με τους Χέισε και Χόφμαν να σκοράρουν στο 40’ και το 50’ αντίστοιχα.

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως το Αμβούργο ξεκίνησε την αντεπίθεσή του και κατάφερε να μειώσει άμεσα με τον Γκλέιτζελ να κάνει το 2-1 στο 52’, ενώ έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση με τον Κίτελ, στο 72ο λεπτό, ο Γερμανός μέσος όμως απώλεσε την ευκαιρία του πέναλτι που το δόθηκε.

Τη λύση όμως έδωσε και πάλι ο Γκλέιτζελ στο 90+1, όταν και έκανε το 2-2, στέλνοντας το ματς στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι παίρνοντας στο τέλος την μεγάλη πρόκριση. Στην επόμενη φάση και για ένα εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου, το Αμβούργο θα αντιμετωπίσει την Ουνιόν Βερολίνου, η οποία εχθές (1/3) αναδείχθηκε νικήτρια με 2-1 απέναντι στην Ζανκτ Πάουλι.