Λίβερπουλ - Νόριτς 2-1: Με Μιναμίνο στο «τιμόνι» ο Τσιμίκας κάνει... προθέρμανση για ακόμη ένα τρόπαιο!

H Λίβερπουλ χάρη στα δύο γκολ του Μιναμίνο επικράτησε 2-1 της Νόριτς και πήρε την πρόκριση στους «8» του FA Cup

«Κόκκινη» κυριαρχία είχε το ματς της Premier League με άρωμα… Ελλάδας. Με απόλυτο πρωταγωνιστη τον Μιναμίνο, η Λίβερπουλ, του Κώστα Τσιμίκα, κατάφερε να επικρατήσει της Νόριτς, των Γιαννούλη και Τζόλη, 2-1 και να πάρει το εισιτήριο για τους «8» του FA Cup.

Από νωρίς ο Κώστας Τσιμίκας έδειξε το «ταλέντο» του, αφού στο 5ο λεπτό κέρδισε πλάγιο για την Λίβερπουλ, ενώ δυνατό σουτ του Τζόουνς κατέληξε πάνω από τα δοκάρια πέντε λεπτά αργότερα. H πρώτη καλή στιγμή για τη Νόρτις ήρθε στο 16′ όταν ο Πούκι πλάσαρε και η μπάλα έφυγε παράλληλα με την εστία του Άλισον.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει για τους «ρεντς» και είχε άρωμα… Ελλάδας. Λίγο πριν την συμπλήρωση του ημιώρου, ο Τσιμίκας έδωσε μία μπαλιά ακριβείας στον Ορίγκι, ο οποίος «κατέβασε» έξυπνα και έδωσε την μπάλα στον Μιναμίνο για το 1-0.

Deja vu με χρώμα… κόκκινο

Σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα, σκηνικό deja vu έζησε το «Άνφιλντ» με τον Μιναμίνο να διπλασιάζει τα τέρματά του. Για ακόμη μία φορά η φάση ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ του Τσιμίκα, με την αντίπαλη άμυνα να απομακρύνει και τον Ιάπωνα να «κλέβει» την μπάλα για το 2-0.

Η Νόρτις δοκίμασε να απειλήσει στο 45+2′, με το σουτ του Ράσιτσα να καταλήγει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Άλισον.

Και λάθος και VAR και…γκολ!

Με «λάθος» ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την Λίβερπουλ, με τον Γκόμες να μπερδεύεται μέσα στην περιοχή και τον Άλισον να επεμβαίνει σωτήρια. Ως ένδειξη… συγγνώμης, οι «ρεντς» δύο λεπτά αργότερα πλησίασαν το 3-0 με τον Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.

Στο 54ο λεπτό ο Ζότα, έκανε τρομερή κίνηση με το σουτ να κοντράρει στα σώματα και τον πάγκο των γηπεδούχων να κάνει λόγο για «χέρι» του Γκίμπσον, χωρίς όμως να επεμβαίνει το VAR. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Γιαννούλης έκανε εξαιρετική σέντρα, την οποία ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε ο Σαρτζέντ.

Το ματς είχε πέσει αισθητά σε ρυθμό με το γκολ της Νόρτις στο 76ο λεπτό να λειτουργεί σαν… ξυπνητήρι και τον Ρουπ να βάζει την ομάδα του ξανά στο «παιχνίδι».

H Λίβερπουλ «πήρε» και πάλι τα πάνω της και στο 87′ ο Ντίας έκανε εξαιρετική προσποίηση και τελείωμα, με την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι και τους «ρεντς» να φεύγουν με την μεγάλη πρόκριση στους «8».

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Μίλνερ, Κονατέ, Γκόμες, Τσιμίκας, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, Χέντερσον, Τζόουνς, Μιναμίνο, Οριγκί, Ζότα

Νόριτς (Ντιν Σμιθ): Κρουλ, Μπάιραμ, Τσίμερμαν, Γκίμπσον, Γιαννούλης, Ρουπ, Νόρμαν, Λέε-Μελού, Πλάτσετα, Πούκι, Ράσιτσα