Έβερτον - Μπόρεχαμ Γουντ 2-0: Ο Ροντόν της έβγαλε την… υποχρέωση

Έβερτον – Μπόρεχαμ Γουντ 2-0: Ο Ροντόν της έβγαλε την… υποχρέωση και την έστειλε απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας στον επόμενο γύρο του FA Cup.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του FA Cup πήρε η Έβερτον, με αρχηγό τον Ουκρανό ποδοσφαιριστή της ομάδας, Βιτάλιι Μικολένκο.

Τα «ζαχαρωτά» βρήκαν απέναντί τους την… άσημη αλλά μαχητική, κυρίως, αμυντικά Μπόρεχαμ Γουντ, της Nation League, την οποία κατάφεραν να κερδίσουν με 2-0, με μοναδικό σκόρερ τον Ροντόν, ο οποίος… χτύπησε στο δεύτερο μέρος.

Το… πούλμαν άντεχε

Εμφανής ήταν η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων, από τα πρώτα κιόλας λεπτά, κάτι που ήθελαν να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι παρότι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, δεν έδειχναν πως μπορούσαν να βγάλουν με μεγάλη ευκολία τελική προσπάθεια.

Τα «ζαχαρωτά» είχαν καταφέρει να έχουν την μερίδα του λέοντος σε ότι είχε να κάνει με την κατοχή της μπάλας, κάτι που σίγουρα οφειλόταν στο ότι η Μπόρεχαμ είχε στο μυαλό της να αμυνθεί σωστά, ώστε να μην δεχτεί τέρμα, κάτι το οποίο έδειχνε να καταφέρνει καλά.

Η Έβερτον κατάφερε να βγάλει μερικές καλές επιθετικές ενέργειες, στην τελική προσπάθεια όμως το πράγμα έδειχνε να… χαλάει κάτι που, μαζί με την έλλειψη φαντασίας στο παιχνίδι της, ώστε να δημιουργήσει ακόμα περισσότερες φάσεις, την κράτησε στο μηδέν στο πρώτο μέρος.

Έκανε τις φάσεις γκολ

Με αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ, με τον Άγγλο προπονητή να περνάει στο ματς τον Ριτσάρλισον, στη θέση του Πάτερσον, δίνοντας έτσι μια έξτρα επιθετική λύση, ελπίζοντας πως θα λυθεί το πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων.

Όπως και στο πρώτο μέρος η Έβερτον συνέχισε να είναι καλύτερη και να είναι εκείνη που έλεγχε τον αγώνα, αυτό που έκανε όμως διαφορετικά στο δεύτερο, είναι πως κατάφερε να βρει το γκολ.

Ο Σαλομόν Ροντόν κατάφερε να βγει στη πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με σουτ στην κλειστή γωνία, μετά από ασίστ του Κένι, έκανε το 1-0 στο 57ο λεπτό, βάζοντας τις βάσεις της ομάδας του για την πρόκριση.

Ακόμα και μετά το γκολ η Μπόρεχαμ δεν έδειχνε να είναι σε θέση να φτιάξει φάσεις, ώστε να βρει το γκολ που θα έφερνε το ματς ξανά στην ισοπαλία και θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης, κάτι το οποίο είχε να κάνει είτε με τακτικό πλάνο, είτε διότι δεν μπορούσε να ανταγωνιστεί μια ομάδα Premier League.

Τα «ζαχαρωτά» φάνηκε πως στο 71ο λεπτό θα απλοποιούσαν κι άλλο την υπόθεση πρόκριση, όταν ο Ριτσάρλισον πέτυχε ένα τυχερό γκολ, μετά από κόντρες, το VAR όμως είχε άλλη άποψη, καθώς ο Βραζιλιάνος επιθετικός είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του, με το γκολ να ακυρώνεται.

Ακόμα κι έτσι όμως, οι «μπλε» του Μέρσεϊσαϊντ ήταν αυτοί που έκαναν κουμάντο στην αναμέτρηση και ότι δεν πέτυχε στο 71ο λεπτό ο Ριτσάρλισον το πέτυχε λίγο αργότερα και στο 84ο λεπτό ο Ροντόν ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 2-0, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την πρόκριση για την ομάδα του.

Στην επόμενη φάση η Έβερτον θα αντιμετωπίσει την Κρίσταλ Πάλας, για μια θέση στο… Γουέμπλεϊ.

Έβερτον (3-4-3): Μπέγκοβιτς, Κένι, Κιν (89′ Πράις), Μπρέθγουέϊτ, Πάτερσον (46’ Ριτσάρλισον), Άλαν (89′ Βελτς), Ντουκουρέ, Μικολένκο, Τάουνσεντ, Γκόρντον (86’ Ντόμπιν), Ροντόν

Μπόρεχαμ Γουντ (3-4-1-2): Άσμπι-Χάμοντ, Στίβενς, Στέφενς, Έβανς, Σμιθ (74’ Κ. Σμιθ), Ρέιμοντ, Ρίκετς (69’ Κόμλεϊ), Μεντί, Ρις, Μαρς (90′ Κλίφτον), Μπόντεν (90′ Ρέιντζερ)