Ρεάλ Μπέτις - Ράγιο Βαγεκάνο 1-1: «Χρυσός» Μπόρχα Ιγκλέσιας την έστειλε στον τελικό

Ρεάλ Μπέτις – Ράγιο Βαγεκάνο 1-1: Με ένα γκολ του Μπόρχα Ιγκλέσιας στις καθυστερήσεις της αναμετρήσεις η Μπέτις πήρε την πρόκριση στον τελικό του Copa Del Rey με συνολικό σκορ 3-2, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Βαλένθια…

Σε ένα παιχνίδι που η Ρεάλ Μπέτις δεν ήταν καλή και έμοιαζε πως είχε επαναπαυτεί στο 2-1 του πρώτου αγώνα, η Ράγιο Βαγεκάνο την έβαλε σε περιπέτειες, με αποτέλεσμα το εισιτήριο του τελικού να κριθεί στα… χασομέρια της αναμέτρησης.

Στην αναμέτρηση στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν, οι δύο ομάδες έδειξαν στον αγωνιστικό χώρο πως πρώτου μέλημα ήταν να μην δεχθούν κάποιο τέρμα. Τόσο η Μπέτις, όσο και η Βαγιεκάνο δεν είχαν πολλές κλασικές ευκαιρίες, με τον φωτεινό πίνακα να καταγράφει το 0-0 έως το 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Εκεί, η φιλοξενούμενη Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία έπρεπε να βγει μπροστά για να πάρει κάτι από την αναμέτρηση, βρήκε τον τρόπο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Κλαούντιο Μπράβο. Ο Μπεμπέ, με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του διαμόρφώνοντας το συνολικό σκορ σε 2-2, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες θα οδηγούνταν στο ημίωρο της παράτασης.

Ωστόσο, η Μπέτις μέχρι τη λήξη του αγώνα κυνήγησε το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση στον τελικό του Copa Del Rey, μετά το 2005. Εν τέλει το κατάφερε, με άσο από το μανίκι του Μανουέλ Πελεγκρίνι, ο οποίος έριξε στο παιχνίδι τον Μπόρχα Ιγκλέσιας στο 86′ και έξι λεπτά αργότερα η επιλογή του τον έβγαλε ασπροπρόσωπο, πετυχαίνοντας το γκολ της ισοφάρισης – πρόκρισης στον τελικό της διοργάνωσης.