Ίντερ - Σασουόλο 5-0: Έκαναν «περίπατο» με χατ τρικ Λαουτάρο και ανέβηκαν κορυφή οι «Νεραντζούρι»

Η Ίντερ έκανε το καθήκον της απέναντι στην Σαλερνιτάνα επικρατώντας με 5-0 επί της ουραγού της Serie A σε αγώνα για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος και κατόρθωσε έτσι να επιστρέψει στην κορυφή της βαθμολογίας. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Λαουτάρο Μαρτίνες, που πέτυχε χατ τρικ.

Η Ίντερ ήταν σαφώς ανώτερη από την Σαλερνιτάνα στο πρώτο μέρος του αγώνα και δεν άργησε να ανοίξει το σκορ. Στο 22ο λεπτό ο Λαουτάρο Μαρτίνες από ασίστ του Μπαρέλα σκόραρε για τους «Νεραντζούρι» διώχνοντας το άγχος από πάνω τους. Ο Αργεντινός επιθετικός δεν άργησε πολύ να χτυπήσει και πάλι, αφού στο 40′ σημείωσε και δεύτερο τέρμα, και πάλι με ασίστ του Μπαρέλα, για το 2-0 των Μιλανέζων.

Το σόου του Μαρτίνες ολοκληρώνεται και ο Τζέκο αναλαμβάνει

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες συνέχισε το σόου του φτάνοντας σε χατ τρικ με τέρμα που σημείωσε στο 56ο λεπτό μεγαλώνοντας ακόμη περισσότερο το προβάδισμα των «Νεραντζούρι» και κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη. Ο Τζέκο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του Σιμόνε Ιντζάγκι σκοράροντας στο 64ο λεπτό. Ο Βόσνιος σέντερ φορ δεν σταμάτησε εκεί, αφού πέντε λεπτά κούνησε και πάλι τα δίχτυα της εστίας του Σέπε γράφοντας το 5-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι «Νεραντζούρι» επέστρεψαν έτσι στην κορυφή της Serie A έχοντας μάλιστα ίδιους αγώνες με τους διώχτες τους αυτή τη στιγμή κι ενώ αυτή ακόμα δεν έχουν αγωνιστεί για την 28η αγωνιστική. Στον «πάτο» της βαθμολογίας παρέμεινει η Σαλερνιτάνα, που έσπασε το σερί των τεσσάρων συνεχόμενων αγώνων που πήρε βαθμό.

Ίντερ (πρ. Σιμόνε Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, ντε Βράι (62′ Ρανόκια), Μπαστόνι, Ντούμφρις, Νταρμιάν (62′ Γκόσενς), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς (71′ Γκαγκλιαρντίνι), Τσαλχάνογλου (62′ Βιδάλ), Τζέκο (75′ Κορέα), Μαρτίνες

Σαλερνιτάνα (πρ. Νταβίντε Νίκολα): Σέπε, Ντραγκούσιν, Φάτζιο, Μαζότσι (71′ Όμπι), Ρανιέρι, Κουλιμπαλί, Λουρένσο (71′ Ραντοβάνοβιτς), Κάστανος (83′ Ρουγκέρι), Μουσέ (60′ Περότι), Βέρντι (60′ Ζορτέα), Ντζούριτς